Тромбоцити — для чого вони потрібні організму?

9 жовтня 2015 р. 16:02

alt text

Тромбоцити — це найменші з трьох основних типів кров’яних клітин. Їх діаметр становить лише 20% від діаметра червоних кров’яних клітин, найбільш численних клітин крові. Нормальним рівнем тромбоцитів вважається 150 000-350 000 тромбоцитів на мікролітр крові, але через свій розмір, вони складають лише невелику частину об’єму крові. Основна функція тромбоцитів полягає в запобіганні кровотеч.

Вироблення тромбоцитів

Тромбоцити виробляються в кістковому мозку — як еритроцити і лейкоцити. Вони виходять з дуже великих клітин кісткового мозку — мегакаріоцитів. Коли мегакаріоцити розвиваються в гігантські клітини, вони проходять процес фрагментації, який приводить до звільнення понад 1000 тромбоцитів на мегакаріоціт. Домінуючий гормон, який управляє розвитком мегакаріоцитів, називається тромбопоетін.

Структура тромбоцитів

Тромбоцити — насправді не клітини, а просто циркулюючі фрагменти клітин. Тим не менш, в них містяться структури, які мають вирішальне значення для зупинки кровотеч. На поверхні тромбоцитів є білки, які дозволяють їм прикріплятися до розривів у стінках кровоносних судин, а також кріпитися один до одного. Вони містять гранули, які можуть секретувати інші білки, необхідні для того, щоб надійно закрити пошкодження в кровоносних судинах. Крім того, тромбоцити містять білки, ідентичні м’язовим білкам, які дозволяють їм по необхідності міняти форму.

Функції тромбоцитів

Тромбоцити не тільки найменші з клітин крові, але і найлегші. Тому вони виявляються витісненими з центру кровотоку на стінки кровоносних судин. Таким чином, вони переміщаються уздовж поверхні стінок судин, які зсередини покриває шар особливих клітин — ендотелій. Це дуже тонкий шар, який, однак, не дає якихось часткам прикріплятися або прилипати до нього. Якщо ендотелій виявляється пошкоджений. Саме тромбоцити першими реагують на травму. Вони прикріплюються до волокон, які знаходяться за ендотелієм і запобігають протікання крові через отвір в стінці судини.

Порушення функції тромбоцитів

Найбільш поширене порушення функції тромбоцитів може викликати аспірин. Він блокує одну з функцій, необхідних для того, щоб тромбоцити могли кріпитися один до одного. Цей ефект аспірину робить його ефективним засобом лікування пацієнтів, у яких є порушення згортання крові, або тромбоз. Наприклад, пацієнтам, яких доставляють в лікарні з підозрою на інфаркт, негайно дають аспірин. Він запобігає з’єднання тромбоцитів і утворення згустків крові, які можуть заблокувати приплив крові до серця.

Високий рівень тромбоцитів

Деякі захворювання, що зустрічаються відносно рідко, призводять до надлишку тромбоцитів у крові; іноді їх рівень підвищується до одного або двох мільйонів на мікролітр. Це може бути пов’язано з підвищеним ризиком утворення згустків крові, але у багатьох пацієнтів це порушення не викликає особливих проблем.

Низький рівень тромбоцитів

Розлади, для яких характерний низький рівень тромбоцитів, називаються загальним терміном — тромбоцитопенія. Вона може бути викликана занадто повільної виробленням тромбоцитів, або їх занадто швидким руйнуванням.

Імунна тромбоцитопенічна пурпура (ІПТ) — це порушення, при якому тромбоцити не тільки занадто швидко руйнуються, але й занадто повільно виробляються. Причиною цього є аутоантитіла. Антитіла — це білки, які імунна система в нормі виробляє в рамках захисної реакції на чужорідні речовини або мікроорганізми. Аутоантитіла з’являються, коли клітини, що відповідають за їх вироблення, отримують неточні сигнали, ідентифікують здорові тканини організму як чужорідні, і починають виробляти антитіла до них. При ІПТ імунна система приймає тромбоцити за чужорідні клітини і виробляє аутоантитіла до них. Аутоантитіла руйнують тромбоцити незабаром після їх створення і уповільнюють вироблення нових тромбоцитів у кістковому мозку.


Останні новини

 • 22 вересня 2017 р. 12:29
  Участь ДонорUA в інкубаційній програмі 1991 Open Data Incubator
  21 вересня відбулося завершення інкубаціної програми Open Data Challenge від 1991 Open Data Incubator у Мистецькому арсеналі. Для нас – це цілий етап розвитку ДонорUA. Ми свідомо стали на шлях відкрит...
 • 16 вересня 2017 р. 15:52
  Акція "Здай кров - врятуй життя" у Radisson Blu
  У суботу 16 вересня ДонорUA у партнерстві з мережею готелів Radisson Blu Hotel запрошували всіх бажаючих доєднатись до донорсткого руху. Всього кров здали 58 людей. Захід відбувся одразу в двох готеля...
 • 11 вересня 2017 р. 19:21
  У Дніпрі відбулася акція "Твоя кров рятівна"
  Напередодні Дня рятівника співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій традиційно відвідали станцію переливання та здали кров на потреби громадян. Понад 120 рятувальників з міст Дніпро, Крив...

Коментарі

Бажаєте допомогти?

Для того, щоб дізнатись, як допомогти проекту, перейдіть на цю сторінку.

Фейсбук

2014-2017 © ВМГО "Асоціація молодих донорів України"
Проект розроблено компанією DevRain Solutions