Підвищений білірубін?

Іра Славінська 27 січня 2017 р. 19:23

Що таке білірубін?

Білірубін відносять до так званих гемоглобіногенних пігментів. Основна кількість його (близько 85%) утворюється при фізіологічному розпаді старих, зношених еритроцитів. Інша, менша частина, з’являється при руйнуванні інших геммістячих речовин – цитохромів, міоглобіну. Розпад еритроцитів відбувається головним чином у печінці, селезінці, а також у кістковому мозку. За добу в організмі руйнується близько 1% еритроцитів, а з гемоглобіну, що міститься в них, утворюється до 300 мг білірубіну. Цей пігмент виявляється в крові і в нормі, однак його кількість не повинна перевищувати гранично допустимих значень. На сьогоднішній день особливості будови, метаболізму, а також причини порушення обміну білірубіну вивчені і описані досить добре.

Високий показник білірубіну в крові

В організмі людини білірубін міститься в крові та в жовчі. За обмін і перевищення норми білірубіну відповідає безпосередньо печінка. Як правило, високий білірубін проявляється у вигляді захворювань, наприклад жовтяницею, гепатитом або анемією крові. Виходячи з цього, можна сказати, що причин підвищення білірубіну в крові достатньо багато, тому потрібно спочатку визначитися, чому так сталося, і що стало поштовхом для підвищення білірубіну.

Чому утворюється підвищений вміст білірубіну?

Білірубін в крові утворюється за досить складною системою, особливо кажучи про його знешкодження в печінці. Так як в нашій крові міститься певна кількість еритроцитів, відповідно і гемоглобін – переносить кисень з легень у всі тканини. Гемоглобін самостійним чином звільняється і перетворюється в білірубін в крові, далі потрапляє в печінку для подальшого знешкодження. Після загального перетворення білірубін потрапляє в товсту кишку, і виводиться назовні разом з калом. Якщо в організмі міститься нормальний рівень даного пігменту, то кал людини темного кольору, а якщо навпаки спостерігається високий рівень білірубіну або є деякі проблеми з печінкою, то кал буде світлого кольору глини. Таким чином, підвищення білірубіну в крові достатньо просто помітити самостійно, не чекаючи особливих симптомів, що сигалізують про розвиток захворювань на основі загального погіршення стану.

Норма білірубіну

Виходячи з особливостей метаболізму, виділяють прямий і непрямий білірубін. Для оцінки ступеня і характеру порушень у метаболізмі білірубіну необхідно знати нормальні показники у здорових людей:

Непрямий (незв’язаний, некон’югований, вільний білірубін, який є продуктом розпаду гемових речовин) - це токсичний білірубін. Кількість непрямого білірубіну не повинна перевищувати 16,2 мкмоль/л.

Прямий (кон’югований, пов’язаний), що утворюється в печінці при зв’язуванні з глюкуроновою кислотою. Це білірубін, який вже знешкоджений печінкою і готовий для виведення з організму. Прямий білірубін, норма 0 – 4,3 мкмоль/л.

Загальний білірубін коливається в межах 0,5 – 20,5 мкмоль/л. В умовах неблагополуччя можливе підвищення рівня як прямого, так і непрямого білірубіну, іменоване гіпербілірубінемією. Переважання тієї чи іншої фракції залежить від причинного фактора, що призвів до збільшення його вмісту в сироватці крові. Симптоматика підвищеного білірубіну в крові (гіпербілірубінемія) у вигляді, у першу чергу, жовтяниці з’являється при перевищенні ним 34 мкмоль на літр.

!!! Буває, що вміст білірубіну в десятки разів перевищує допустимі значення, що ставить під загрозу життя хворого і вимагає надання негайної допомоги.

Ознаки підвищеного білірубіну

Як відомо, первинна роль в обміні білірубіну належить печінці, а жовтяниця – характерний синдром, що відображає її ураження і виявляється також у випадках, коли кількість білірубіну перевищує функціональну здатність печінки пов’язувати його надлишки, або виникають перешкоди на шляху відтоку жовчі і, відповідно, виведення кон’югованого білірубіну з організму. Іноді буває, що вираженість жовтяниці не відповідає цифрам білірубіну в сироватці. Наприклад, при ожирінні, набряках жовтушність менш помітна, в той час як у худих і м’язистих людей вона виражена більше. Причини високого білірубіну в крові дуже різноманітні і пов’язані з його посиленим утворенням в клітинах ретикулоендотеліальної системи або з порушенням в одному, або відразу декількох ланках обміну в гепато-біліарній системі. З клінічної точки зору важливо відзначити, що ступінь гіпербілірубінемії впливає на характер фарбування різних тканин: Так, найчастіше першими набувають жовтяничного відтінку:

 • склера;
 • слизова оболонка порожнини рота;
 • обличчя, долоні, підошви і, нарешті, вся шкіра.

Потрібно пам’ятати, що жовте фарбування шкіри не завжди є наслідком гіпербілірубінемії. Наприклад, при прийомі їжі, що містить велику кількість каротину (морква, помідори), цукровому діабеті, гіпотиреозі (зниження функції щитовидної залози) шкіра може набувати жовтого відтінку, проте в цих випадках склери будуть звичайного кольору (інтактні).

Непрямий показник білірубіну – як підвищується?

Варто відзначити, що саме непрямий білірубін найчастіше підвищується за наявності гемолітичної анемії крові. Але це відбувається вже після того, як захворювання існує. Тому головне виділити основні симптоми наявності такої анемії:

 • жовтий колір шкіри тіла і навколо очей;
 • періодичний дискомфорт у правому підребер’ї;
 • висока температура тіла;
 • часте потемніння сечі, іноді навіть темно-коричневого кольору, коли найбільш підвищений білірубін;
 • швидка стомлюваність, головні болі і повне погіршення самопочуття.

Саме печінка відповідає за переробку даного пігменту, але при її недостатності непрямий білірубін НЕ знешкоджується і отруює клітини нашого організму. Це ті причини, по яких спостерігається розвиток захворювань типу гепатиту, рак або цироз печінки і багато інших. При наявності гепатиту в крові, непрямий показник білірубіну відповідно теж підвищується, що в свою чергу проявляється своїми симптомами:

 • нудота і часта відрижка гірким – в даному випадку може бути підвищений рівень кислотності;
 • зниження працездатності і слабкість;
 • потемніння сечі до кольору пива або чаю – так само присутній коли підвищений прямий пігмент;
 • часто спостерігається підвищення температури.

Не варто ігнорувати всілякі прояви підвищення білірубіну в крові, так як за цим приховані певні ускладнення. Краще відразу почати лікування, щоб не дійшла справа до хронічних захворювань . Так само варто відзначити, що непрямий білірубін може збільшуватися через спадковості, а саме при недоліку необхідного ферменту в печінці. Дане захворювання називають синдромом Жильбера, коли підвищений непрямий показник білірубіну.

Прямий білірубін підвищений – причини

Причини підвищення жовто-зеленого пігменту в крові різні, але можна відзначити основні. Це захворювання жовчнокам’яних шляхів, порушення відтоку жовчі, а так же при хворобах підшлункової залози. В такому випадку підвищується саме прямий пігмент. Він призводить до розвитку жовтяниці, а також проявляється у вигляді

 • гострих болів, свербіння шкіри, що супроводжується роздратуванням нервових закінчень;
 • часта нудота, блювота і зниження апетиту;
 • прямий пігмент викликає болі в правому підребер’ї;
 • періодичні здуття живота, діарея або запори;
 • сеча темного кольору.

Чим небезпечне підвищення білірубіну?

Якщо аналіз визначив завищений показник білірубіну, то необхідно термінове лікування, спрямоване безпосередньо на його зниження і на виявлення основних поштовхів для його підвищення. Щоб якомога швидше і ефективніше знизити рівень жовто-зелених пігментів в крові необхідна консультація лікаря і тільки після цього проходити курс лікування.

Лікування високого білірубіну

На сьогоднішній день в медицині є досить багато різних способів для цієї процедури. Лікарі не рекомендують вдаватися до домашніх методів лікування, і все робити під наглядом, особливо якщо потрібно зменшити прямий жовто-зелений пігмент. Варто відзначити, що займатися самолікуванням небезпечно, адже показник білірубіну потрібно періодично контролювати, щоб не нашкодити. Так само дуже корисно дотримуватися певної дієти, яка допоможе знизити показник білірубіну разом з призначеними препаратами. Потрібно виключити жирні і смажені продукти, спиртні напої, різні маринади і пшоняну кашу; менше вживати каву і солі – особливо впливає на прямий пігмент. Чорний хліб замінити на сірий та побільше їсти гречаної, рисової і вівсяної каш, що допоможуть понизити рівень прямого пігменту. Істотно знизиться підвищення при вживанні великої кількості рідини, при цьому навпаки варто менше пити чаю зеленого і чорного.

Застосування всіх необхідних лікарських препаратів і дотримання такої дієти дасть можливість відновити своє здоров’я та отримати хороші аналізи. Ви більше не будете страждати розладами ШКТ, проблемами з печінкою та іншими основними симптомами при жовтяниці, коли підвищений не менш важливий пігмент нашої кровоносної системи.


Останні новини

Бажаєте допомогти?

Для того, щоб дізнатись, як допомогти проекту, перейдіть на цю сторінку.

Фейсбук