Вчені створили штучну кров

Олена Русанова, 5 лютого 2018 р. 18:19

alt text

Англійські вчені розробили новий метод створення штучної крові зі стовбурових клітин. Мета вчених – не замінити донорів, а подолати дефіцит.

Як це працює

Стовбурові клітини – це первинні клітини живих організмів. Вони можуть перетворюватися на спеціальні клітини, наприклад, м'язи чи нервову тканину. Стовбурові клітини розповсюджені по всьому тілу людини і відновлюють пошкоджені частини, заміщаючи померлі клітини.

Вчені навчилися програмувати стовбурові клітини на створення певних видів клітин. Для створення штучної крові вчені запрограмували стовбурові клітини генерувати еритроцити.

У чому складність створення штучної крові

В попередніх дослідженнях кожна стовбурова клітина створювала 50 тисяч еритроцитів, перед тим як померти. Здається, це велика кількість. Та насправді в одному гемаконі донорської крові – 1 трлн. еритроцитів. Тому ці методи були неефективними: пацієнти задовго чекали би на кров, створення якої дуже дороге.

Як вчені вирішили проблему

Вчені створили перші безсмертні стовбурові клітини. Для цього дослідники загальмували їхній розвиток на ранньому етапі. Завдяки цьому стовбурові клітини можуть вічно ділитися і створювати нові еритроцити не помираючи.

Перспективи штучної крові

Тестові переливання штучної крові відбудуться вже в цьому році. Перші на черзі – пацієнти з серповидноклітинною анемією та таласемією (хвороби, за яких порушено продукування гемоглобіну). Лікування цих хвороб потребує численних переливань крові.

Мета вчених – не замінити донорів крові, а створити спеціальне лікування для специфічних пацієнтів. Штучна кров все ще дорожча за донорську. Але це може змінити майбутнє.

Дослідження: An immortalized adult human erythroid line facilitates sustainable and scalable generation of functional red cells


Останні новини

 • 2 квітня 2019 р. 19:38
  Оновлений ДонорUA. Що змінилось?
  Ми давно нічого не розповідали про ДонорUA. Причина досить проста: ми працювали над новою версією ДонорUA. І сьогодні ми почнемо розповідати про ці зміни. Новий сайт (в режимі beta) доступний за адрес...
 • 22 лютого 2019 р. 13:02
  Уряд ухвалив Стратегію розвитку національної системи крові
  Починаємо докорінну трансформацію системи крові в Україні. Вона триватиме до 2022 року. Мета змін — гарантувати кожному українцю доступ до безпечних та якісних компонентів крові. Через неефективну сис...
 • 18 лютого 2019 р. 15:57
  Як заохочують донорів здавати кров у різних країнах
  14 червня – Всесвітній день донора крові. За статистикою, один донор крові може врятувати життя трьох людей. Проте існує лише кілька десятків країн, де донорська кров забезпечує 100% потреби, необхідн...

Бажаєте допомогти?

Для того, щоб дізнатись, як допомогти проекту, перейдіть на цю сторінку.

Фейсбук