Як отримати звання та документи Почесного або Заслуженого донора

Як отримати звання та документи Почесного або Заслуженого донора

Розповідаємо, за яких умов донорам присуджуються державні відзнаки, які переваги вони надають і як їх отримати.

11 жовтня 2023 року, 09:22

Почесний донор України

Згідно з Законом України «Про безпеку та якість донорської крові», Статус Почесного донора України можуть отримати громадяни, які безоплатно здали:

  • 40 доз цільної крові;
  • 40 доз компонентів крові, заготованих методом аферезу (тромбоцити, лейкоцити, еритроцити);
  • або 60 доз плазми.

Безоплатність означає, що донор здає кров добровільно, не отримуючи грошової винагороди від пацієнта чи його родичів. Оскільки в день донації більшість людей беруть вихідний, а організм донора має відновитися після здачі крові, у касі центру крові донор отримує державну компенсацію за харчування. Ця сума не є оплатою за кров.

Якщо ви здаєте в різний час і цільну кров, і її компоненти (змішане донорство), при підрахунку одна донація цільної крові прирівнюється до двох донацій плазми.

На можливість отримання статусу Почесного донора не впливає те, в який час і з якими інтервалами ви здавали кров — важливо лише аби усі донації були зафіксовані у вашій донорській карті, яка зберігається в реєстратурі, або посвідченні, яке ви можете отримати через 6 місяців після своєї першої донації. Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Також ви можете зберігати всі ваші довідки про донації у власному кабінеті системи ДонорUA. Так всі ваші документи будуть «у хмарі» — для цього достатньо лише зробити фото та завантажити його для підтвердження донації крові.

Статус Почесного донора підтверджується відповідним посвідченням та нагрудним знаком. Аби отримати їх, слід звернутися до найближчого центру крові з відповідним запитом, та надати копії сторінок донорського посвідчення і документа, що посвідчує особу. Найпростіше — зателефонувати або прийти до реєстратури, аби працівники підказали, до кого саме слід звернутися у конкретному закладі.

Центри крові, своєю чергою, передають клопотання до обласних департаментів охорони здоров’я, керівники яких ухвалюють рішення щодо присвоєння статусу. Згідно з Порядком видачі посвідчення і вручення нагрудного знака «Почесний донор України», затвердженим КМУ, рішення приймається протягом 5 робочих днів з дня надходження клопотання. Посвідчення та нагрудний знак видаються донору безкоштовно.

Згідно з Законом України «Про безпеку та якість донорської крові», Почесні донори мають право на пенсійну надбавку у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Однак цей пункт втрачає чинність у 2025 році.

Детальніше про статус Почесного донора України — у статті.

Заслужений донор України

Якщо надання статусу Почесного донора розглядається й відбувається на обласному рівні, то Заслужений донор України — державна нагорода, як, наприклад, Заслужений лікар або Заслужений вчитель. Цю відзнаку отримують донори, які безоплатно здали:

  • 100 доз цільної крові;
  • 120 доз плазми;
  • або 100 доз тромбоцитів.

Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» для Заслужених донорів передбачено пенсійну надбавку.

У разі змішаного донорства підрахунок здійснюється за тим самим принципом, що і для присвоєння статусу Почесного донора: одна донація цільної крові прирівнюється до двох донацій плазми.

Сама ж процедура отримання статусу інакша. Згідно з Указом Президента «Про почесні звання України», клопотання про присвоєння звання Заслуженого донора подає органам місцевого самоврядування підприємство або організація, де донор працює, або профспілка. Надалі клопотання передається Президентові України через обласні державні адміністрації.

Аби оформити таке клопотання, донору слід звернутися до центру крові, де ви здійснюєте донації, та отримати документи, які підтверджують відповідну їхню кількість, та надати їх за місцем роботи.

Нагороди для Почесних і Заслужених донорів від ДонорUA

Команда ДонорUA підтримує донорську спільноту та провадить ініціативи задля популяризації донорства. Одна з таких ініціатив — проєкт ДонорUA Awards, у межах якого ми вітаємо Почесних, Заслужених, регулярних донорів та донорів-амбасадорів. Лауреати відбираються серед донорів, зареєстрованих на нашій платформі, та отримують подарунки від ДонорUA і партнерів.

Реєструйтеся на ДонорUA, плануйте та фіксуйте донації в особистому кабінеті та користуйтеся бонусами для донорів. Хоча донорство — це про альтруїзм, ми вдячні вам за порятунок життів і регулярно запроваджуємо нові акції та бонусні програми для спільноти.

Поділитися: twitter-x pocket

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Хочеш бути в курсі всіх подій?

В каналі ми публікуємо цікаві факти, дописи, анонси, що пов'язані з донорством крові, сучасними трендами в медицині та використанню інформаційних технологій.