Історія першого переливання крові

image

Перші в світі експерименти з переливанням крові відбулися в середині 1660-х років в Англії. Процедура була вперше проведена між собаками та мала жахливий вигляд: собаки були зв'язані, і кров передавалась з артерій і вен на шиї через трубки зроблені з гусячого пір'я. Експериментатор регулював потік крові відкручуючи і закручуючи пов'язку навколо кровоносних судин собак. Кров собаки-емітента витікала з його сонної артерії у вену на шиї собаки-реципієнта, а власна кров реципієнта витікала з його сонної артерії в резервуар. За словами лікаря Річарда Лоуера, який описав операцію в найстарішому науковому журналі Philosophical Transactions (1666): “переливання завершилося, коли собака-емітент почала плакати, впадати в конвульсії і нарешті померла”.

У наші дні, переливання крові стало звичайною та поширеною процедурою. Кров вважається товаром, який можна отримати або замінити по мірі необхідності. Проте, в часи Лоуера цей процес був абсолютно новим, і він був одним з перших, хто почав виконувати такі експерименти. Медики того часу критикували вченого і вимагали відповіді на одне просте запитання: коли кров переходить з одного тіла в інше, що вона несе з собою?

Через декілька років, натураліст Роберт Бойл в Philosophical Transactions опублікував серію запитань щодо впливу переливання на собаку, яка отримує кров. Бойл, як і багато натурфілософів того часу, чиї праці були опубліковані в Philosophical Transactions, був членом Королівського товариства. Багато питань Бойля фокусувались на тому, що переливання крові може викликати фізичні, розумові і психологічні зміни в тварини-реціпієнта. Він цікавився: “чи це переливання може змінити породу собаки? Чи зміниться темперамент собаки? Чи може «люта» собака стати «боязкою»? Якщо ви переливати кров від голодної собаки, чи буде реціпієнт теж голодний? Якщо собака дресирована, чи можуть ці навички стертися при повторних переливаннях з ненавчених собак? Чи знатиме собака з новою кров'ю свого господаря?"

Для Бойла, переливання означало трансформацію самої субстанції і було суто біологічним процесом. Як Холл Такер зазначив в своїй книзі “Кров: Повість про медицину і вбивства в ході наукової революції”, питання Бойла скоріше відображають його інтерес до алхімічної трансмутації. Багато часу Бойль був зайнятий дослідженнями в сфері езотеричної науки, що передувала сучасній хімії. Він активно шукав філософську ртуть - реакції, які перетворять неблагородні метали в золото. У трансфузійних дослідженнях Бойл також бачив можливості для алхімічних перетворень живих істот: коли кров переливалась між тілами, він запитав, які сили були проведені з ним? Чи були фізичні і психічні компоненти ідентичності в крові?

Після експериментів Лоуера, дослідники прагнули спробувати переливанням крові на людині. Проте, як це зробити? Дебати щодо цієї процедури продовжувались з 1666 по 1667 рік. Оскільки процедура найчастіше вбивала емітента, переливання від людини до людини було неможливим. Вчені вирішили, що вівця повинна стати першим донором крові для людини.

Також процес пошуку людини-реціпієнта був дуже кропіткий. Королівське товариство шукало для свого експерименту когось, хто був явно хворим на щось: тоді вони б мали аргумент, що переливання може поліпшити його здоров'я. Також це повинна бути освічена людина, яка б могла достовірно визначити вплив переливання на свій організм. Зрештою, вони зупинилися на Артурі Когі, який був психічно неврівноваженим, але освіченим, знав латинь, і провів деякий час в якості священнослужителя.

Стипендіати Королівського товариства припустили, що, можливо переливання наведе “порядок” в голові реципієнта. Цьому вже були прецеденти в минулому: кров була не єдиною рідиною в тілі з потенціалом до мутацій. Відповідно до Самуеля Пепіс, на зустрічі з одним джентльменом, він дізнався історію про старого чоловіка, який пив тільки жіноче молоко. Молоко впливало на його характер і тому якщо воно було від злої жінки - він був сердитий, а якщо від доброї та спокійної, то він почувався так само.

alt text

alt text

alt text

alt text

Наприкінці 1667 року експеримент був здійснений: Когу заплатили 20 шилінгів за операцію, яку виконав Лоуер і лікар Едмунд Кінг, під час якої реципієнт отримав 9 чи 10 унцій крові вівці, що передавалась від одного тіла до іншого через пір'я, з'єднане срібними трубами. Через кілька днів після переливання, Кога повідомив про його наслідки, представляючи свої зауваження на латині.

Проте його відносно хороший звіт не вважався повністю достовірним оскільки люди бачили, що свій гонорар 20 шилінгів він витратив на алкоголь, тому Ког виявився абсолютно непридатним в якості свідка впливу переливання. Через кілька місяців, у Франції, під час ще одного експерименту, реципієнт помер після процедури (він був отруєний миш'яком лікарями, які виступали проти переливання крові). Публіка почала висміювати всі спроби лікарів вдосконалити процес переливання крові і цей негативний суспільний резонанс відклав дослідження у даній сфері ще на століття.

Хоча дослідження припинилися, знущання - ні. Десять років потому, в червні 1676, Томас Шадуелл опублікував текст своєї популярної п'єси - сатири Королівського суспільства - ”Віртуоз”, яка висміювала переливання крові від овець до людини. У п'єсі сер Ніколас Гімкрак продовжив оригінальний експеримент Лоуера повністю переливши кров від здорового бульдога до паршивого спаніеля. Як наслідок, здоровий бульдог став облізлим спаніелем, і навпаки. Хімкрак далі висміював міжвидову трансфузію, оголосивши, що він був на шляху до створення людей, що мекають.

Експеримент Гімкрака з паршивим спанієлем і здоровим бульдогом, здається, знущається конкретно над питаннями Бойла. Стипендіати Королівського товариства, які побачили п'єсу, заявили, що відчувають себе глибоко ображеними, а Роберт Гук сказав, що люди в аудиторії витріщалися на нього і вказували пальцем під час виступу, на якому він був присутній.

З одного боку, цей епізод є невдачею Королівського товариства, проте з іншого боку, вони просто випереджали свій час і публіка просто не була готова підтримати цей прорив.

Проте, якщо ми повернемося до першої публікації експерименту Лоуера і Бойля, цей епізод може розглядатися як успіх, оскільки це стало початком міжнародної хвилі досліджень про переливання крові. Журнал Philosophical Transactions тепер є найстарішим науковим журналом у світі. Академічні журнали зараз стали важливими інструментами для поглиблення знань з академічній сфері, а тоді це було свого роду “ноу-хау”, запровадженим секретарем Королівського товариства Генрі Ольденбургом, який заохочував наукові дослідження і ділився експериментальними результатами Кара Суонсон у своїй книзі “Банкінг тіла: Ринок в крові, молоці і спермі в сучасній Америці”, розповідає про лікаря з Чикаго Бернарда Фантуса, який в 1937 році першим назвав сховище донорської крові ”банком”.

У перших банках крові СШ лікарі відокремлювали кров чорних донорів від білих донорів, оскільки білі американці вважали, що кров несе з собою силу для расової трансмутації. Також деякі вчені дотримувались целібату щодо геїв в донорстві крові. Деякі вважають, що це гомофобія, хоча вчені стверджують, що це необхідно для запобігання поширенню ВІЛ-інфекції.

Тим не менш, саме так почалася історія переливання крові і, незважаючи на не зовсім вдалий початок, на сьогодні цей процес є абсолютно безпечним. Проте вчених все ще хвилює одне питання: коли кров або будь-яка тілесна тканина передаються від одного тіла до іншого, що вона несе з собою?

Джерело: daily.jstor.org

Поділитись:
Підтримати ДонорUA

Стань другом ДонорUA

Підтримай популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні

Допомогти
Кровопедія