Дослідження: як донорство знижує ризик захворіти на рак

alt text

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго дослідили як донорство впливає на ризик отримати онкологію, інфаркт та інсульт.

Донорство сприяє зниженню рівня заліза у крові. І хоча ми звикли, що залізо – це гемоглобін, а отже – імунітет та здоров’я, надмірна його кількість спричиняє хвороби серцево-судинної системи та навіть рак.

Як залізо може нашкодити?

Надмірна кількість заліза робить кров в’язкою. Коли заліза забагато, воно прискорює окиснення холестерину, що призводить до згущення крові. Густа кров викликає додаткове тертя і складніше проходить через кровоносні судини. Це завдає судинам мікроушкодження, які надалі можуть призвести до інфаркту та інсульту. Регулярні донації зменшують рівень заліза та розріджують кров.

Дослідження, опубліковане у журналі Американської медичної асоціації (JAMA), виявило, що чоловіки віком від 43 до 61 менше страждали від серцевих нападів та інсультів, якщо здавали кров кожні 6 місяців. В іншому дослідженні, опублікованому в American Journal of Epidemiology, вчені встановили, що чоловіки, які здають кров хоча б раз на рік, мають на 88% менший ризик отримати серцевий напад. Вибірку становили 2,5 тисяч фінляндців.

Вільні радикали та онкологія

Окиснення через надмірну кількість заліза утворює вільні радикали. Це активні клітини, що вступають в реакцію з “нормальними клітинами” та пошкоджують їх. З “нормальних” клітин будується наш організм, а пошкоджені – більше не здатні нормально ділитися. Це прискорює процес старіння, організм “зношується”.

Надмірна кількість заліза та вільні радикали сприяють утворенню ракових пухлин. До такого висновку дійшли вчені Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. Вони провели дослідження з участю 1 200 людей, яке тривало 4,5 років. Людей поділили на дві групи: та, яка раз на півроку здавала кров, і контрольну (без змін). За результатами перша група мала менший рівень заліза у крові й менший ризик захворіти на рак. Дослідження було опубліковане в Journal of the National Cancer Institute.

Підтримати ДонорUA

Стань другом ДонорUA

Підтримай популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні

Допомогти
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Кровопедія