Функції крові

Кров насичує людський організм киснем, корисними речовинами, регулює температуру тіла.

Усі складові крові мають власні функції. Плазма переміщує по організму життєво важливі елементи та клітини крові. Еритроцити діляться з тканиною киснем та забирають вуглекислий газ. Лейкоцити досліджують все що зустрічають на своєму шляху, в пошуках чужорідних тіл. Тромбоцити перевіряють стінки судин на цілісність.

Внутрішня поверхня судини вистелена щільним шаром ендотелію. Так називаються унікальні клітини, які не помічає система згортання. Якщо ендотелій на місці, значить загрози немає.

alt text

Ендотелій може порватись навіть при найменшому пошкодженні судини, оголюючи ті тканини організму, з якими кров зазвичай не контактує. Будь-яку чужорідну тканину кров визначає за наявність тканинного фактора. В нашому організмі тканинного фактора немає лише у клітин ендотелію.

Зіштовхнувшись з тканинним фактором, тромбоцити одразу реагують, щоб закрити прорив. За лічені секунди вони зчіплюються з тканинами судини та одне з одним, утворюючи решітку. В той самий час тромбоцити надсилають сигнал про допомогу речовинам, які плавають в плазмі. Вони формують білок фібрин, який випадає в осад прямо на решітку із тромбоцитів.

alt text

Фібрин робить решітку непроникною для крові, утворюється корок. Все це відбувається з величезною швидкістю протягом лічених хвилин.

Також кров реагує на зовнішню температуру. Її задача – зберегти тепло в організмі. Тому навіть при маленькому зниженні температури відбувається незначний спазм судин, кров відходить від шкіряного покрову, намагаючись зігріти важливіші органи. Якщо зовнішня температура занадто висока – кров запускає зворотний механізм. Внутрішні органи охолоджуються, кров приливає до шкіри, та виділяється піт.

Джерело

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Підтримати ДонорUA

Стань другом ДонорUA

Підтримай популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні

Допомогти
Кровопедія