Підтримати ДонорUA

Вже здаєте кров або мрієте стати донором?

Підтримайте популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні. Зареєструйтесь і почніть рятувати життя з ДонорUA вже сьогодні.

Стати донором Підтримати проєкт

Коронавірус: Причини високої смертності в Італії

При вивченні кількості випадків зараження та смертності від коронавірусу COVID-19 одразу ж виникає питання: Чому смертність від вірусу в Італії настільки висока, порівняно з іншими країнами?

Дане питання стосується як абсолютної кількості смертей, яка наразі є більшою лише в Китаї*, так і коефіцієнту летальності, який виріс до 6,6% та перевищує подібний показник будь-якої іншої країни світу.

Для розуміння: коефіцієнт летальності (КЛ) COVID-19 - це кількість підтверджених смертельних випадків через COVID-19 розділена на загальну кількість підтверджених випадків інфікування коронавірусом SARS-CoV-2. Коефіцієнт летальності не варто плутати з рівнем смертності та кількістю смертей, спричинених вірусом. Рівень смертності - загальна кількість смертей, які стались протягом конкретного часового проміжку, розділена на загальну кількість живого населення, наявного на цей час.

Зараз для нас цікавий саме КЛ, адже завдяки йому можна зрозуміти, якої кількості смертей, серед заражених пацієнтів, очікувати. Станом на сьогодні, КЛ становить 6,6% в Італії, 2,1% у Франції, 0,8% в Південній Кореї, 0,2% в Німеччині, згідно з даними зібраними worldometer. Чим пояснюються такі значні відмінності?

Що стоїть за коефіцієнтом летальності

Припустимо, кожна країна в рівній мірі має можливість вирахувати чисельник КЛ - смерті спричинені COVID-19, та буде відкрито комунікувати про них. Проте, це припущення вірне лише для не авторитарних країн з високим рівнем прибутку. Що нам потрібно знати про знаменник - підтверджені випадки зараження? Найточнішими показниками для прогнозу летальності випадку через COVID-19 є вік та попередній фізичний стан інфікованого. Ці два показники позитивно корелюють між собою, тому спростимо умови та візьмемо в розрахунок лише вік. З урахуванням того, що вік людини є показником прогнозування КЛ через COVID-19, порівняння коефіцієнту летальності різних країн доцільне лише в тому випадку, якщо випадки зараження спостерігаються у однієї і тієї ж вікової групи населення цих країн.

Що нам відомо про вік людей, які отримали позитивний результат тесту на коронавірус? Цю інформацію зазвичай, насправді, не так легко знайти, проте останнім часом її все частіше озвучують ЗМІ різних країн. Діаграми, приведені нижче, беруть за основу статистичні дані, прозвітовані Корейським інформаційним агентством News1 та Італійською щоденною газетою Corriere della Sera.

Якщо згрупувати вікові інтервали в 10-річні проміжки та порівняти відсоткову долю випадків зараження, що відповідають кожній віковій групі, спостерігаються значні розбіжності між Південною Кореєю (червоні стовпчики) та Італією (зелені стовпчики). Для порівняння: 3% підтверджених випадків інфікування в Південній Кореї припадають на людей старше 80 років, при цьому в Італії, кількість підтверджених випадків серед вікової групи старше 80 років становить 19,1%.

alt text

Цілком зрозуміло, що коефіцієнт летальності Італії не можна порівнювати з південнокорейським - частина людей, які захворіли на COVID-19 і які складають італійський коефіцієнт летальності набагато старші, порівняно з жителями Південної Кореї тієї самої категорії. А через те, що смертність серед літніх людей взагалі є вищою, за їх рахунок коефіцієнт летальності вірусу в Італії росте.

Передчасно робити висновки, також, щодо залежності різниці в КЛ між Італією та Південною Кореєю через відмінності в системі охорони здоров’я та рівні медичних закладів - в кризовій ситуації, яка склалась у зв’язку з поширенням COVID-19, медичні заклади Південної Кореї не зіштовхувались з навантаженням подібним до того, яке отримують зараз італійські лікарні.

Коефіцієнт летальності якої з цих двох країн є більш нестандартним?

З усього описаного вище випливає очевидне питання: чому цей віковий розподіл настільки різний для Італії та Південної Кореї? Багато хто вже встиг вказати на те, що населення Італії загалом є старшим за південнокорейське. КЛ серед літніх людей в Італії може бути вищим просто через те, що серед італійського населення більше людей похилого віку. Правдивість даного твердження легко підтвердити, порівнявши вікову структуру випадків зараження коронавірусу з віковою структурою всієї популяції обох країн. Дані щодо розміру популяції отримані з видання World Population Prospect 2019 ООН.

В Південній Кореї вікова структура випадків зараження надзвичайно схожа з віковою структурою популяції, зокрема для старших вікових груп. Випадки зараження людей 20-29 років сильно завищені, порівняно з часткою цієї групи в загальному населенні країни, проте, цей надлишок балансується невеликою кількістю випадків серед 0-9 та 10-19 вікових груп. Ці три наймолодші групи мають дуже низький ризик смертності через COVID-19. Отже, КЛ від вірусу в Південній Кореї не залежить від недостатньої, або навпаки завеликої кількості літніх корейців серед підтверджених випадків зараження.

alt text

При цьому, в Італії ситуація геть інша: частка підтверджених випадків зараження серед вікової групи 70-79 років значно перевищує частку цієї групи серед загального населення італійців (більше ніж в два рази). Для групи людей старше 80 років, кількість випадків зараження вища майже в три рази, порівняно з її часткою в населенні. В той самий час, молоді люди та, відповідно, люди з низьким ризиком смертності, явно представлені в невеликій кількості серед підтверджених випадків.

alt text

Отже, питання різниці в розподілі підтверджених випадків серед різних вікових груп Італії та Південної Кореї залишається без відповіді. Попередньо наголошувалось, що методи виявлення вірусу в цих країнах доволі відмінні - італійці тестували лише людей з симптомами вірусу, тоді як корейці перевіряли кожного, після того як загроза спалаху пандемії стала очевидною. Таким чином, Південна Корея виявила більше позитивних безсимптомних випадків захворювання порівняно з Італією, зокрема серед молоді.

Додатковою причиною є те, що спалах інфекції в Кореї спостерігався, в основному, серед вірян Сінчхонджі - секти, що базується в місті Тегу (Дегу) та його околицях. Наслідувачі руху - здебільшого молоді люди, чим і пояснюється сплеск зафіксованих захворювань серед 20-29 річних корейців, після проведення тестування. Також цей факт (фіксація безсимптомних випадків захворювання серед молоді) міг попередити розповсюдження хвороби серед старшого населення Кореї.

Стосовно ж Італії, нам невідомо хто саме сприяв розповсюдженню вірусу серед літніх людей на півночі країни, але несподівано велика кількість туристів, у яких виявили коронавірус після повернення з Північної Італії, вказують на те, що в цій частині країни протягом доволі довгого часу вірус розповсюджувався непомітно і безсимптомно, що могло призвести до подальшого ураження значної кількості людей похилого віку. Підсумовуючи, ми бачимо що коронавірус вразив Італію та Південну Корею в один і той самий проміжок часу по-різному у розрізі віку, й дуже схоже за кількістю підтверджених випадків - викликаючи, при цьому, значно більшу кількість смертей в Італії.

Якщо відслідковувати лише кількість підтверджених випадків зараження в різних країнах, з плином часу це не дає розуміння суцільної картини. Загальна кількість випадків є доволі поганим показником для розрахунку смертності від COVID-19, принаймні в короткостроковій перспективі. Якщо вірус поширюватиметься переважно серед молодих людей, як це видно з дослідження його поширення в Південній Кореї, немає ризику колапсу для лікарень. Якщо ж поширення відбуватиметься серед старшого населення, як в Італії, колапс можливий в межах декількох днів. Коли (а не якщо) це станеться - доволі важко передбачити, так як країни приймаються деякі рішення та міри для стримання пандемії.

Огляд ситуації в інших країнах

Що можна взяти на озброєння іншим країнам, з цих полярно-протилежних ситуацій в Італії та Південній Кореї? Німецькою державною федеральною агенцією з контролю та передбачення захворювань - Robert Koch Institute - було опубліковано розподіл на вікові групи підтверджених випадків коронавірусу в країні. Припустимо, що вибірка є репрезентативною. Розподіл за віком відрізняється від італійського та південнокорейського, але випадки все ще можна об’єднати у дві групи: люди молодші та старші 60 років.

alt text

Аналізуючи дане порівняння, можна сказати, що Німеччині наразі “пощастило” більше за Південну Корею, так як вірус поширюється серед молодшої частини населення країни. Цей факт може бути відображений у доволі низькому коефіцієнті летальності в Німеччині, який становить 0,2%. Концентрація випадків зараження коронавірусом молодшого населення може виграти для Німеччини більше часу для підготовки до боротьби з наслідками поширення захворювання серед старших людей. Не варто забувати, що 29% населення Німеччини - люди старші 60 років, відповідно до статистичних даних Federal Statistical Office.

Французька Національна Агенція Охорони Здоров’я також опублікувала розподілення підтверджених випадків зараження COVID-19, але їх не можна порівняти з даними інших країн. Аналізуючи ці дані можна зробити висновок, що сценарій захворюваності у Франції являє собою щось середнє між італійським та південнокорейським, так як близько 30% підтверджених випадків тут припадає на людей старших 65 років.

alt text

І, знову ж, це відображається у французькому коефіцієнті летальності - 2,1%, що в 10 разів більше за КЛ Німеччини, але тільки в 2,5 рази - за КЛ Південної Кореї. Загалом, кількість смертей від коронавірусу у Франції майже дорівнює кількості смертей в Південній Кореї, і не варто очікувати її зменшення найближчим часом. Зараз у вільному доступі дуже мало відкритої інформації щодо віку людей з підтвердженими випадками вірусу і її доступність швидше за все зменшуватиметься, через збільшення кількості випадків зараження та ескалації ситуації в інших країнах.

Зі статистики наданої Південною Кореєю можна дізнатись багато того, що стане в нагоді для інших країн. Інформація, проаналізована вище, показує, що віковий розподіл підтверджених випадків швидше збігається з загальним віковим розподілом населення країни. Якщо підсумувати випадки зараження у людей молодше 30 років - майже ніхто з хворих не загинув через COVID-19. На час написання матеріалу, 50 з підтверджених 7,134 інфікованих загинули, що склало загальний КЛ - 0,7%. З того часу південнокорейський КЛ виріс до 0,89%. Таким чином 1% - обґрунтований коефіцієнт летальності від COVID-19 для країни з високим рівнем прибутку (!) за відсутності будь-яких серйозних збоїв у роботі лікарень та системи охорони здоров’я (!). Цей відсоток близький до того висновку, який пропонує доктор Dr. Jeremy Faust, базуючись на аналізі випадку на круїзному лайнері Diamond Princess.

Один з найгірших висновків, який можна зробити з наявної інформації, що врешті решт коефіцієнт летальності всіх країн сам собою зупиниться на позначці в 1%. Не зупиниться. Через перевантаженість медичної системи Північної Італії ми вже маємо більшу кількість смертей. Німеччина, завдяки відносно невеликій кількості інфікованих людей похилого віку, має додатковий час на посилення системи, але це не є гарантом того, що вірус не поширюватиметься далі. Відносно високим є коефіцієнт летальності у Франції та Іспанії. Отже, вірус уже розповсюдився серед значної кількості літніх та вразливих громадян цих країн.

Оновлення інформації (через тиждень після публікації). Декілька спостережень: КЛ Південної Кореї виріс до 1,09%, в Італії все ще надвелика кількість смертей, можливо через перевантажені лікарні, КЛ Німеччини залишається нижчим 0,5%, в той час як Франція досягла позначки в 3,57%. Всі країни збільшили кількість тестувань. Очевидно, думка автора упереджена, проте він вважає, що демографічне обґрунтування коефіцієнтів летальності, яке коротко наведене в статті, не можна застосовувати для короткострокових наборів даних, але вони є інструментом для відслідковування та передбачення стійких тенденцій коефіцієнту летальності.

Автор - Andreas Backhaus, опубліковано 13 березня 2020 року.

Джерело - https://medium.com/@andreasbackhausab/coronavirus-why-its-so-deadly-in-italy-c4200a15a7bf

  • - на момент публікації
Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Підтримати ДонорUA

Стань другом ДонорUA

Підтримай популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні

Допомогти
Кровопедія