Благодійність з ознакою COVID-19: чи можна заощадити на податках

Подобається те, що ми робимо? Стань другом і меценатом проекту ДонорUA. Підтримати!

Благодійність з ознакою COVID-19: чи можна заощадити на податках

Через пандемію багато фірм виявили бажання допомогти лікарням, іншим юрособам і пересічним громадянам. Хто грошима, хто ліками, обладнанням, засобами індивідуального захисту, певними послугами. Дехто вперше вирішив стати благодійником, а для декого це звична справа.

Але для всіх благодійність для боротьби з коронавірусом відрізняється від звичайних пожертв. Тому відповімо на основні запитання, що виникають у надавачів цієї допомоги.

Якими документами засвідчити передачу благодійної допомоги?

Основна ознака благодійності — відсутність винагороди. Благодійник не передбачає отримати від бенефіціара прибуток, винагороду чи компенсацію. Зважте, що благодійництво обов’язково має цільову спрямованість (п. 1 ст. 1 Закону № 5073). Тобто маєте чітко визначити, кому надаєте допомогу і в чому вона полягає. Тож, аби уникнути проблем із податком на прибуток, треба надати податківцям підтвердні документи. Але конкретного їх переліку ніде не знайдете.

Щоб безпечно зробити пожертву, скористайтеся порадами:

  • надішліть набувачеві пропозицію щодо надання благодійної допомоги або отримайте від закладу, якому надаватимете благодійну допомогу, повідомлення про намір прийняти запропоновану благодійну допомогу (п. 4 Порядку № 1295);

  • укладіть договір про надання безповоротної фінансової допомоги у вигляді благодійної пожертви, якщо надаєте благодійну допомогу систематично;

  • видайте наказ про надання благодійної допомоги;

  • підготуйте первинні документи про те, що переказали грошові кошти (виписка банку) або відвантажили товари (видаткові й товарно-транспортні накладні).

Саме ці документи підтвердять цільову спрямованість витрат і факт надання пожертви.

На якому рахунку показати витрати?

Суму грошової благодійної допомоги, а також вартість товарів/послуг або інших пожертв включіть до витрат (п. 6 П(С)БО 16 «Витрати»). Якщо жертвуєте:

  • грошові кошти, оборотні активи чи послуги — дебетуйте субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності» (п. 26 П(С)БО 16);

  • необоротні активи — дебетуйте субрахунок 977 «Інші витрати діяльності» (абз. 4 п. 29 П(С)БО 16).

Чи можна не збільшувати фінрезультат під час розрахунку податку на прибуток?

Якщо податкових різниць не застосовуєте, бухгалтерські витрати зменшать оподатковуваний прибуток. А якщо застосовуєте, зменшувальний вплив інколи потрібно нівелювати податковими різницями. Нараховуйте їх залежно від того, кому саме надаєте благодійну допомогу — неприбутковій організації, платникові єдиного податку, платнику податку на прибуток чи звичайній фізособі.

Коригування не застосовуються щодо сум коштів або вартості лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень; медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо, засобів особистої гігієни, продуктів харчування та/або товарів за переліком, що визначається КМУ, які добровільно перераховані (передані) громадським об’єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, та/або іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного добробуту населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, та/або особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та/або закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, протягом дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Отже, платників податку на прибуток звільнили від коригування фінрезультату щодо безоплатної допомоги у вигляді коштів і певних товарів, зокрема, для закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності. Є умова — така безоплатна допомога має на меті запобігання поширенню на території України коронавірусу. Надавати її можна протягом дії карантину.

Разом із тим є спірне роз’яснення податківців щодо пільгового періоду.

Чи можна не нараховувати ПДВ?

Благодійну допомогу у грошовій формі не потрібно оподатковувати ПДВ (лист ДФС від 03.04.2017 № 6839/6/99-99-13-02-03-15).

Джерело: https://www.golovbukh.ua/article/8364-buhoblk-blagodyno-dopomogi-bank-proveden.

На бухгалтерський облік благодійної допомоги впливають цільовий або нецільовий характер, форма надходження — грошові кошти, запаси, основні засоби, роботи, послуги. Для кожного випадку у статті, що вказана за лінком нижче — правила обліку та зразки проведень.

А саме:

  • Облік цільової благодійної допомоги

  • Бухгалтерський облік нецільової благодійної допомоги

  • Чи можуть бути благодійні надходження нецільовими: думка контролерів

Джерело: https://www.golovbukh.ua/article/8364-buhoblk-blagodyno-dopomogi-bank-proveden

Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Кровопедія