Важливе про тромбоцити

Важливе про тромбоцити

Що таке тромбоцити, яку роль вони виконують і як відбувається їхня донація

Для чого потрібні організму тромбоцити

Тромбоцити — найменші з трьох основних типів кров’яних елементів. Їхній діаметр становить лише 20% від діаметра червоних кров’яних тілець, найбільш численних клітин крові. Нормальний рівень тромбоцитів — 150 000-350 000 мільярдів на літр крові, але через свій розмір вони складають лише невелику частину об’єму крові. Основна функція тромбоцитів полягає в запобіганні кровотечам.

Як відбувається синтез тромбоцитів

Тромбоцити виробляються в кістковому мозку, як еритроцити та лейкоцити. Вони виходять із дуже великих клітин кісткового мозку — мегакаріоцитів. Коли мегакаріоцити розвиваються в гігантські клітини, тромбоцити проходять процес фрагментації. Це призводить до звільнення понад 1000 тромбоцитів на мегакаріоцит. Тоді домінує гормон тромбопоетин, який керує розвитком мегакаріоцитів.

Структура та принцип дії тромбоцитів

Тромбоцити — без'ядерні клітини, не здатні до поділу. По суті, це просто фрагменти мегакаріоцитів, що циркулюють у крові. У них містяться структури, які мають вирішальне значення для зупинки кровотеч. Білки розташовуються на поверхні тромбоцитів, що дозволяє їм прикріплюватися до розривів у стінках кровоносних судин, а також одне до одного. Вони містять гранули, що можуть секретувати інші білки, аби надійно закрити пошкодження в кровоносних судинах. Також тромбоцити містять білки, ідентичні м’язовим білкам, які дозволяють, за потреби, змінювати форму.

Функції тромбоцитів

Тромбоцити — не тільки найменші з елементів крові, але й найлегші. Вони витіснені з центру кровотоку на стінки кровоносних судин і пересуваються вздовж їхньої поверхні, яка зсередини вкрита шаром особливих епітеліальних клітин — ендотелієм. Це дуже тонкий шар, який не дає часткам прикріплятися чи прилипати до нього. Якщо ендотелій пошкоджується, тромбоцити одними з перших реагують на травму. Вони прикріплюються до волокон, які перебувають за ендотелієм і запобігають витіканню крові через отвір у стінці судини. Відбувається це завдяки утворенню так званої тромбоцитарної пробки та фібринового згустку. У місці поранення судини скупчуються кров’яні пластинки, з їх гранул виходять активні речовини. Зупинка кровотечі відбувається не тільки за участю клітин крові, але і компонентів стінки посудини.

Порушення функції тромбоцитів

Найбільш поширене порушення функції тромбоцитів може викликати аспірин. Він блокує один із механізмів, завдяки якому тромбоцити можуть кріпитися одне до одного. Цей ефект робить його ефективним засобом лікування пацієнтів, у яких є проблеми зі згортанням крові (тромбоз). Зокрема, пацієнтам, яких доставляють у лікарні з підозрою на інфаркт, негайно дають аспірин. Він запобігає агрегації тромбоцитів і утворенню згустків крові, що блокують приплив крові до серця та інших органів.

Високий рівень тромбоцитів

Підвищенням числа тромбоцитів в крові називають тромбоцитозом. Він може бути як самостійним захворюванням, так і симптомом інших хвороб. Іноді рівень тромбоцитів сягає одного чи двох мільйонів на мікролітр. Тромбоцитоз є передумовою виникнення тромбозу, проте у багатьох пацієнтів це порушення не викликає особливих проблем. Найпростіший спосіб відстежувати стан своєї крові, аби запезпечити профілактику тромбоцитозу — стати донором і регулярно здавати кров. Перед кожною донацією громадяни проходять обстеження та здають аналіз крові, і в разі виявлення проблем медичні працівники повідомляють донорам про це.

Низький рівень тромбоцитів

Тромбоцитопенія — стан, що характеризується низьким рівнем тромбоцитів. Її можуть спричинити повільне вироблення тромбоцитів або їхнє занадто швидке руйнування. Також призвести до тромбоцитопенії може крововтрата, за якої тромбоцити втрачаються разом із іншими клітинами крові. Природне зменшення рівня тромбоцитів відбувається в нічний час і навесні. Для жінок характерне зниження тромбоцитів при вагітності, менструаціях. Тромбоцитопенія стає частою причиною рясних місячних, утворення гематом, появи невеликих синців на тілі, раптових кровотеч із носа. В деяких випадках вона може спричинити інсульт, у тому числі з летальними наслідками.

Імунна тромбоцитопенічна пурпура (ІТП) — порушення, при якому спостерігаються занадто швидке руйнування чи заповільне вироблення тромбоцитів. Причина — аутоантитіла. Це білки, які імунна система в нормі виробляє в рамках захисної реакції на чужорідні речовини або мікроорганізми. Вони виникають, коли клітини, що відповідають за їхнє вироблення, отримують неточні сигнали. За ІТП імунна система приймає тромбоцити за чужорідні клітини та виробляє аутоантитіла до них. Руйнація тромбоцитів відбувається одразу після їхнього створення, а вироблення нових тромбоцитів у кістковому мозкові уповільнюється.

Також посилене руйнування клітин і передчасне знищення тромбоцитів викликають:

  • аутоімунні захворювання;
  • хвороби крові;
  • лікарські препарати (наприклад, сульфаніламіди, гепарин, засоби для лікування епілепсії);
  • вагітність, ускладнена еклампсією.

Блокування синтезу тромбоцитів настає у випадках:

  • лейкозу;
  • хіміо- і променевої терапії раку;
  • хронічного алкоголізму;
  • вірусних інфекцій (гепатит С, вітрянка, краснуха, СНІД);
  • вітамінної недостатності В12 і фолієвої кислоти в харчуванні.

При лікуванні вищенаведених захворювань, в тому числі гіпопластичної анемії, при уражені кісткового мозку через заміщення його злоякісними клітинами або під час проходження курсів хіміотерапії слід робити переливання тромбоцитів.

Що таке тромбоконцентрат або концентрат тромбоцитів

При заготівлі концентрату тромбоцитів можна використовувати як мануальний метод, так і автоматичний. Метод тромбоцитаферезу (автоматичний) більш поширений, оскільки є оптимальним для отримання концентрату тромбоцитів — при відносно швидкому виконанні, він забезпечує автоматичний контроль за процесом розділення крові і можливими ускладненнями в процесі процедури, високу ефективність і безпеку.

Процедура тромбоцитаферезу в оптимальному варіанті потребує більшої участі донора, ніж звичайна здача крові. Вона займає два дні: в один день донор проходить обстеження, на другий — власне тромбоцитаферез. Після процедури термін відновлення тромбоцитів у донора складає 2 тижні.

В мануального методу — свої особливості. Цільну кров тримають при температурах від +20°C до +24°C до переробки на концентрат тромбоцитів або інші компоненти крові. Плазму з високим вмістом тромбоцитів відокремлюють центрифугуванням з цільної крові в межах 8 годин після флеботоміі.

Концентрат тромбоцитів також зберігають при температурі від +20°C до +24°C, постійно перемішуючи. Це важливо для запобігання агрегації тромбоцитів, яка призводить до втрати їх життєздатності. Термін зберігання і умови транспортування розрізняються залежно від виду пластикового мішка (гемакон) для зберігання компонентів. Концентрат тромбоцитів, що зберігається при зазначеній температурі, зберігає свої функції і життєздатність краще, ніж заморожений. Якість гемакона дозволяє зберігати тромбоцити до п'яти днів, оскільки між контейнером і навколишнім середовищем відбувається газообмін, який підтримує рівень pH у компоненті, що є надзвичайно важливою умовою для зберігання тромбоцитів.

Окрім тромбоцитаферезу, проводяться також окремі процедури донації для деяких інших компонентів крові. Детальніше — у статті. Здаючи кров та її компоненти, ви можете реєструвати донації в кабінеті донора, а також знаходити в ньому інформацію про центри крові.

Поділитися: twitter-x pocket

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія