Золота кров — небезпечна винятковість

Яка група крові насправді є найбільш рідкісною і чому це небезпечно

Більшість дорослих людей знає свою групу крові, хоча дехто може все життя не мати про неї жодного уявлення. Найпростіший спосіб дізнатися свою групу крові — стати донором. У центрі крові вам повідомлять вашу групу й резус-фактор. І це справді важлива інформація, котра може мати ще критичніше значення, ніж здається на перший погляд. Справа в тому, у вас може бути так звана «золота кров». Звучить гарно й поетично, але насправді така рідкісна група може стати причиною смерті людини, в тілі якої вона тече, оскільки знайти донора для такого пацієнта майже неможливо.

Кожна з чотирьох груп крові — О (I), A (II), B (III) та AB (IV) — має негативний або позитивний резус. За даними Червоного Хреста, з цих восьми основних категорій I позитивна є найбільш поширеною. IV негативна ідентифікується як рідкісна група крові в США: Healthline повідомляє, що лише 0,6 відсотка американців мають IV-негативну групу крові.

«Золота» ж кров, наукова назва якої — Rhnull, була виявлена в 1961 році. Відтоді було зареєстровано всього 43 людини з цією групою. Відповідно, якщо носієві такої крові раптом знадобиться переливання, він опиниться в серйозній небезпеці.

У червоних кров'яних тільцях є рецептори, які називаються антигенами. Якщо людині роблять переливання, її імунна система прийме тільки ті антигени, що відповідають її групі крові. Якщо людина отримає неправильну групу — і невідповідний набір антигенів — імунна система буде атакувати клітини крові, що призведе до катастрофічних та потенційно смертельних наслідків. Найрідкісніша група крові, кров Rhnull, називається так через повну відсутність найпоширенішого типу антигену Rh. Це означає, що якщо у людини ця група, то переливання крові з будь-якими Rh антигенами змусить її тіло відторгнути перелиту кров.

Оскільки 99,9999994% населення планети мають кров з Rh антигенами, знайти донора для людей з Rhnull майже неможливо. Ось чому людям, які мають «золоту кров», рекомендується здавати її «профілактично» на випадок, якщо їм колись знадобиться переливання, або якщо іншій людині з цією групою воно буде потрібне.

Оскільки Rhnull не містить Rh антигенів, що можуть бути відторгнені, її носій може бути «універсальним донором для тих, хто має рідкісні групи крові», — вважає Давид Барбур, співзасновник Vivio Life Sciences.

Таким чином, «золота кров» може не лише поставити під загрозу життя її носія, але й врятувати іншу людину. І хоча шанси мати рідкісну групу крові є неймовірно низькими, про це варто дізнатись, здавши кров та визначивши власну групу.

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія