Люди з онкогематологічними захворюваннями — одні з основних реципієнтів переливання крові, і від донорів залежать їхні шанси на одужання.
Рак крові — збірна назва для різних діагнозів
Рак крові — це загальний термін для позначення злоякісних пухлин у крові, кістковому мозку чи лімфатичних вузлах, які впливають на нормальне виробництво або функцію клітин крові.
Існує три форми раку крові:
- Лейкоз (також лейкемія або білокрів’я) — захворювання, при якому в людини виробляються злоякісні клітини крові.
- Мієлома — пухлинне розростання клітин плазми крові.
- Лімфома — злоякісні пухлини, що виникають з лімфоцитів у лімфовузлах або інших органах.
Кожне з цих захворювань також має свої типи і форми, та різні методи лікування. Однак при будь-яких типах раку крові пацієнтові зазвичай потрібне переливання крові.
Кожні 35 секунд хтось у світі отримує діагноз «рак крові»
За статистикою проєкту «Бути поруч», рак крові зустрічається з частотою 7-8 випадків на 100 000 населення. А за даними міжнародного центру донорів кісткового мозку DKMS, кожні 35 секунд хтось у світі отримує такий діагноз. Трансплантація стовбурових клітин, які виробляються у кістковому мозку — один із найефективніших методів лікування раку крові. Клітини кісткового мозку — один із небагатьох анатомічних матеріалів, донором якого можна бути прижиттєво, без ризику для власного здоров’я.
Однак донорська кров у будь-якому разі потрібна пацієнтам із раком крові. Часом це необхідно, аби нівелювати наслідки не самої хвороби, а її лікування, оскільки променева та хіміотерапія вражають як злоякісні, так і здорові клітини, і організм потребує їхнього заміщення.
Більшість пацієнтів із лейкозом — діти
Серед форм раку крові найчастіше зустрічається гострий лімфобластний лейкоз — на нього припадає 75-80% усіх випадків злоякісних захворювань системи кровотворення. Ця хвороба частіше зустрічається у дітей — від неї щороку страждає 3-4 малюка на кожні 100 тисяч. Загалом, за даними ВООЗ, близько 400 тисяч дітей і підлітків на рік отримують діагноз «рак. Лише в Україні щороку у понад 1000 дітей діагностують онкологічні захворюваннями, серед яких значна частка припадає на рак крові.
При цьому у понад 80% випадків онкологічні захворювання в дітей є виліковними, і вчасний доступ до донорської крові грає в цьому значну роль.