Як організм відновлює кров?

n/a

У тілі дорослої людини об’єм крові складає приблизно 5,6 л - це приблизно 8% від загальної маси тіла. Під час кроводачі донор віддає лише біля 10% крові, половину об’єму якої становить звичайна вода. Наш організм має дивовижну здатність відновити всі втрачені кров’яні клітини. Як відбувається процес регенерації, читайте в нашому матеріалі.

Мільйони еритроцитів, червоних кров’яних тілець, утворюються і помирають щосекунди. Але після здачі цільної крові, організм повинен попрацювати ще старанніше, щоб їх відновити.

Спеціальні клітини нирок, які називаються перитубулярними, відчувають, що через втрату еритроцитів знижується рівень кисню в крові, і починають секрецію білка еритропоетину. Він переноситься кров’ю до кісткового мозку.

У свою чергу, кістковий мозок виробляє стовбурові клітини - будівельні блоки, які організм використовує для створення різних типів клітин крові - еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Еритропоетин повідомляє стовбуровим клітинам, що їм потрібно розвиватися у еритроцити, а не в лейкоцити або тромбоцити.

Щосекунди організм утворює біля двох мільйонів нових еритроцитів, тож потрібно кілька тижнів, щоб їх рівень у крові повернувся до норми.

Між еритроцитами та здоров’ям людини існує важливий зв’язок. У цих клітинах міститься залізовмісний білок гемоглобін, який транспортує кисень до всіх клітин тіла. Перед кожною кроводачею лікарі перевіряють рівень гемоглобіну, щоб пересвідчитися, що в організмі донора не виникне дефіцит заліза та не розвинеться анемія – кисневе голодування тканин.

Після кроводачі рівень гемоглобіну більшості людей повертається до норми через 6-12 тижнів. Саме тому і встановлений період на відновлення – 60 днів з дня останньої кроводачі, щоб гарантувати, що рівень гемоглобіну не знизиться у довгостроковій перспективі.

Джерело

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія