Медичне обстеження донорів крові та компонентів крові

Медичне обстеження донорів крові та компонентів крові проводять задля гарантії безпеки здоров’я донора та реципієнта.

Перед процедурою здавання крові кожен донор проходить обов’язкове безкоштовне обстеження. Лише після того, як медичні працівники переконаються в тому, що людина не має жодних проблем зі здоров’ям, її допускають до донації. Необхідно турбуватися не тільки за життя інших, а й тримати своє під контролем. Які процедури входять у медогляд? Детальніше написано у статті.

alt text

Які основні етапи медичного огляду?

Обстеження донорів крові та компонентів крові проводять задля гарантії безпеки здоров’я донорів і реципієнтів. Медичний працівник (лікар-трансфузіолог, лікар-терапевт, або медсестра, яка закінчила магістратуру) оглядає шкіру, видимі слизові, склери, обмацує доступні лімфатичні вузли й органи черевної порожнини. Також він слухає легені, серце, вимірює артеріальний тиск.

Лікар, визначаючи показання до донорства, його об’єму та виду, спирається на Критерії відсторонення донорів цільної крові та компонентів крові згідно з абсолютними та тимчасовими протипоказаннями. Звертають увагу на інтервали між різними видами донорства та результати збору анамнезу, фізичне обстеження.

У донорів визначають частоту та ритмічність пульсу. У нормі пульс має бути ритмічний, від 50 до 100 ударів у хв.

Допустимі показники артеріального тиску:

  • систолічний – у межах 100-180 мм рт. ст.;
  • діастолічний – у межах 60-100 мм рт. ст.

alt text

На які ще показники звертають увагу?

Показники периферичної крові та біохімічні показники крові в донорів за лабораторного обстеження повинні відповідати таким критеріям:

Показники Критерії
Концентрація гемоглобіну для жінок ≥ 125 г/л для чоловіків ≥ 135 г/л стосується донорів алогенної крові та компонентів крові
Кількість тромбоцитів кількість тромбоцитів ≥ 150 х 10-9/л рівень, необхідний для донорів тромбоцитів, що отримують методом аферезу
Уміст загального білка ≥ 60 г/л аналіз білка для донацій плазми методом аферезу необхідно проводити щонайменше раз на рік
Уміст феритину не менше 15 мкг/л стосується регулярних донорів алогенної крові

Який розвиток подій, якщо у людини виявили чи не виявили хворобу?

Якщо у донора виявили хвороби, які не увійшли до переліку тимчасових чи абсолютних протипоказань, то лікар-трансфузіолог чи терапевт центру крові може направити на додаткові дослідження та консультації відповідними фахівцями. За результатами консультаційного висновку приймає остаточне рішення.

У разі відсутності протипоказань у донора, медичний працівник (лікар-терапевт, лікар-трансфузіолог) дозволяє вид донації крові та компонентів крові, визначає її об’єм. Дані про стан здоров’я донора, об’єм і вид донації крові, компонентів крові заносять у форми медичної облікової документації.

Для профілактики залізодефіцитної анемії в регулярних донорів крові здійснюють контроль умісту феритину в сироватці чи плазмі крові після кожної 4-тої послідовної донації. Виявили залізодефіцитний стан – донора тимчасово відсторонюють та, за необхідності, направляють на додаткові дослідження та консультації в заклади охорони здоров’я.

alt text

Часом, може допомогти не тільки пацієнтові, а й донорові, тому медичний огляд має велике значення!

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія