Медичне обстеження донорів крові та компонентів крові

Медичне обстеження донорів крові та компонентів крові проводять задля гарантії безпеки здоров’я донорів і реципієнтів.

Медичний працівник (лікар-трансфузіолог, лікар-терапевт, або медсестра, яка закінчила магістратуру) оглядає шкіру, видимі слизові, склери, обмацує доступні лімфатичні вузли та органи черевної порожнини, слухає легені, серце, вимірює артеріальний тиск.

Лікар, визначаючи показання до донорства, його об’єму та виду, спирається на Критерії відсторонення донорів цільної крові та компонентів крові згідно з абсолютними та тимчасовими протипоказаннями. Звертають увагу на інтервали між різними видами донорства та результати збору анамнезу, фізичне обстеження.

У донорів визначають частоту та ритмічність пульсу:

у нормі – пульс ритмічний, від 50 до 100 ударів у хвилину;

Допустимі показники артеріального тиску:

систолічний – у межах 100-180 мм рт. ст.;

діастолічний – у межах 60-100 мм рт. ст.

Показники периферичної крові та біохімічні показники крові в донорів за лабораторного обстеження повинні відповідати таким критеріям:

Показники Критерії    
Концентрація гемоглобіну для жінок ≥ 125 г/л для чоловіків ≥ 135 г/л стосується донорів алогенної крові та компонентів крові
Кількість тромбоцитів кількість тромбоцитів ≥ 150 х 10-9/л рівень, необхідний для донорів тромбоцитів, що отримують методом аферезу  
Уміст загального білка ≥ 60 г/л аналіз білка для донацій плазми методом аферезу необхідно проводити щонайменше раз на рік  
Уміст феритину не менше 15 мкг/л стосується регулярних донорів алогенної крові  

Якщо у донора виявили хвороби, які не увійшли до переліку Критеріїв, то лікар-трансфузіолог чи терапевт центру крові може направити на додаткові дослідження та консультації відповідними фахівцями. За результатами консультаційного висновку приймає остаточне рішення.

Якщо у донора нема протипоказань, медичний працівник (лікар-терапевт, лікар-трансфузіолог) дозволяє вид донації крові та компонентів крові, визначає її об’єм. Дані про стан здоров’я донора, об’єм і вид донації крові, компонентів крові заносять у форми медичної облікової документації.

Для профілактики залізодефіцитної анемії в регулярних донорів крові здійснюють контроль умісту феритину в сироватці чи плазмі крові після кожної 4-ї послідовної донації. Виявили залізодефіцитний стан – донора тимчасово відсторонюють та, за необхідності, направляють на додаткові дослідження та консультації в заклади охорони здоров’я.

Більше інформації про те, як тримати рівень заліза в нормі.

Підтримати ДонорUA

Стань другом ДонорUA

Підтримай популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні

Допомогти
Слідкуйте за нами у соціальних мережах
Кровопедія