Користь донації для донорів

Користь донорства крові для реципієнтів цілком зрозуміла, але не менш важливе те, що донація добре впливає на самих донорів!

Зменшує ризик розвитку злоякісних пухлин

Справа в тому, що здатність заліза переходити між окисненою та відновленою формами сприяє утворенню вільних радикалів, що може бути шкідливим за рахунок утворення пухлин 2. Також, коли залізо присутнє в надлишку в клітинах і тканинах, воно порушує окисно-відновний гомеостаз і каталізує поширення активних форм кисню, що призводить до окисного стресу, що асоційований з пошкодженням тканин і, відповідно, виникненням захворювань3. Здавалося б все просто: менше заліза - менший ризик виникнення онкологічних захворювань. Серед науковців навіть є ідеї лікувати пухлини шляхом зниження рівня заліза в крові. Проте поки дані дослідження не дали остаточних результатів, варто сказати що залізо все ще потрібне нашому організму, і його вміст потрібно відновлювати після здачі крові.

Знижує ризик виникнення тромбозу

Існує дослідження, яке показує, що у великій когорті скандинавських донорів крові підвищена концентрація гемоглобіну була пов’язана з підвищеним ризиком судинних патологій, насамперед артеріальних. Іншими словами: висока концентрація гемоглобіну може служити маркером серцево-судинного ризику 4. Тому можна зробити висновок, що донація – хороший спосіб знизити підвищений рівень гемоглобіну і тим самим – знизити ризик виникнення тромбозу.

Донори менше хворіють

Існує дослідження, яке показує, що донори були госпіталізовані на менший період, ніж ті, хто не був донором, а також мали нижчі показники смертності та помирали пізніше за тих, хто не був донором.1 Цілком можливо, що це пов’язано з тим, що донори, переважно, ведуть здоровий спосіб життя, а тому мають міцніший імунітет та менше хронічних захворювань.

Безкоштовний аналіз крові

В рамках донації донори проходять безкоштовний тест на сифіліс, ВІЛ, гепатити та інші показники аналізів крові. Це чудова можливість постійно вести моніторинг стану свого здоров‘я, а також бути певним, що кров безпечна для реципієнтів.

Ефект «warm glow»

Це стан, коли люди відчувають радість і задоволення від того, що «роблять свою справу», щоб допомагати іншим. Це саме те почуття піднесення і сили, яке виникає після донації. Знати, що твоя кров рятує життя – неабиякий стимул ставати донором знову і знову.

Використані джерела для активних посилань

  1. Massimo Gallerani, Stefano Volpato, Marcello Cellini, Roberto Reverberi, Dimitri P Mikhailidis, Roberto Manfredini. Risk of illness, hospitalization and death in a cohort of blood donors in Italy
  2. David H Manz, Nicole L Blanchette, Bibbin T Paul, Frank M Torti, Suzy V Torti. Iron and cancer: recent insights
  3. DimitriosGalaris, AlexandraBarbouti, KostasPantopoulos. Iron homeostasis and oxidative stress: An intimate relationship. 2019
  4. Malin Hultcrantz, Anton Modlitba, Senthil K Vasan, Arvid Sjölander, Klaus Rostgaard, Ola Landgren, Henrik Hjalgrim, Henrik Ullum, Christian Erikstrup, Sigurdur Y Kristinsson, Gustaf Edgren, 2019. Hemoglobin concentration and risk of arterial and venous thrombosis in 1.5 million Swedish and Danish blood donors
Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Підтримати ДонорUA

Стань другом ДонорUA

Підтримай популяризацію безоплатного та добровільного донорства крові в Україні

Допомогти
Кровопедія