Користь донорства крові для здоров'я

Користь донорства крові для здоров'я

Як регулярні донації крові можуть покращити здоров'я донорів

Донорська кров здатна рятувати життя, та мало хто знає, що здавати її корисно і для здоров'я самих донорів.

Зменшує ризик розвитку злоякісних пухлин

Залізо – важливий елемент організму людини, що входить до складу гему (міститься в гемоглобіні еритроцитів людини, основним завданням яких є транспорт кисню та вуглекислого газу). З донацією організм втрачає еритроцити, а, отже, і залізо. Проте чи погано це для організму? Справа в тому, що здатність заліза переходити між окисненою та відновленою формами сприяє утворенню вільних радикалів, що може бути шкідливим через ризик утворення пухлин. Ще у 2007 році дослідження показало, що люди, які регулярно позбавляються невеликої кількості крові, мають на 37% нижчий ризик розвитку онкологічних захворювань.

Також, коли залізо присутнє в надлишку в клітинах і тканинах, воно порушує окисно-відновний гомеостаз і каталізує поширення активних форм кисню, що призводить до окисного стресу, асоційованого з пошкодженням тканин і, відповідно, виникненням захворювань. Здавалося б, усе просто: менше заліза – менший ризик розвитку онкологічних захворювань. Серед науковців навіть є ідеї лікувати пухлини шляхом зниження рівня заліза крові. Проте поки дані дослідження не дали остаточних результатів, варто пам'ятати, що залізо все ще потрібне нашому організму, і його вміст слід відновлювати після здачі крові.

Знижує ризик виникнення тромбозу

Тепер про деякі переваги донорства, що стосуються серцево-судинної системи. Перш за все, треба розуміти, що коли людина позбавляється 450 мл цільної крові, її організм відразу відновлює її об’єм в організмі за рахунок плазми, і лише через певний час виробляються власне клітини. Це означає, що до того, як відновляться усі формені елементи, кров залишається доволі рідкою. Це зовсім незначно впливає на забезпечення органів киснем, але чинить вплив на роботу серцево-судинної системи. Оскільки робота серця – це перекачування крові по всьому організму, а «рідку» кров перекачувати легше, то серцевий м’яз менше перенапружується, що знижує ризик розвитку серцевих захворювань.

Крім того, існує дослідження, в якому брали участь шведські та датські донори. Воно показує, що у великій когорті скандинавських донорів крові підвищена концентрація гемоглобіну була пов’язана з підвищеним ризиком судинних патологій, насамперед артеріальних. Іншими словами, висока концентрація гемоглобіну може служити маркером серцево-судинного ризику. Тому можна зробити висновок, що донація – хороший спосіб знизити підвищений рівень гемоглобіну і тим самим зменшити ризик виникнення тромбозу.

На думку Джерома Салівана, доктора медичних наук з Університету Флориди, підвищений рівень заліза провокує розвиток серцево-судинних захворювань. Він пов'язує це з тим, що залізо прискорює окислення холестерину, і цей процес провокує пошкодження артерій.

Саліван припускає, що жінки рідше мають серцево-судинні захворювання, ніж чоловіки, оскільки під час менструації жінки втрачають певну кількість заліза. Він посилається на Віктора Герберта, доктора медичних наук, гематолога з Медичної школи гори Синай у Нью-Йорку. Герберт встановив, що зазвичай в організмі дорослого чоловіка міститься близько 1000 мг заліза, а в організмі жінки в період передменопаузи – лише біля 300 мг. Проте, коли у жінок припиняється менструація, рівень заліза і ризик серцево-судинних захворювань починають зростати, з часом досягаючи рівня чоловіків. На основі цих даних Саліван стверджує, що донорство крові також може бути профілактикою захворювань серцево-судинної системи.

Донори менше хворіють

Існує дослідження, яке показує, що донори в середньому були госпіталізовані на менший період, ніж ті, хто не здавали кров, а також мали нижчі показники смертності та помирали пізніше за тих, хто не були донорами. Цілком можливо, це пов’язано з тим, що донори переважно ведуть здоровий спосіб життя, а тому мають міцніший імунітет та менше хронічних захворювань.

Безкоштовний аналіз крові

В рамках донації донори проходять безкоштовний тест на сифіліс, ВІЛ, гепатити та інші показники аналізів крові. Це чудова можливість постійно вести моніторинг стану свого здоров‘я, а також бути певним, що кров безпечна для реципієнтів.

Ефект «warm glow»

Це стан, коли люди відчувають радість і задоволення від того, що «роблять свою справу», щоб допомагати іншим. Це саме те почуття піднесення і сили, яке виникає після донації. Знати, що твоя кров рятує життя – неабиякий стимул здавати її знову і знову.

Поділитися: twitter-x pocket

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія