Перший банк крові відкрили його 1937 року в одній із лікарень Чикаго — тоді кров можна було зберігати до 10 днів. Сьогодні технології зберігання крові складніші та надійніші.
Пряме переливання крові від донора до реципієнта, яке інколи можна побачити в кіно, майже ніколи не робиться. Кров тестують, обробляють, найчастіше сепарують на окремі компоненти та зберігають у спеціальних камерах, перш ніж вона потрапить до пацієнта.
Для зберігання використовується спеціальне холодильне обладнання з надійними замками або пристроями обмеження доступу. При зберіганні проводиться постійний моніторинг температурного режиму. Компоненти різних груп і резус-факторів зберігаються в окремих холодильниках або на окремих полицях.
Еритроцити зберігаються при температурі від +4°С до +6°С до 24 годин. Тромбоконцентрат при кімнатній температурі може зберігатися до доби, або до 72 годин за умови постійного перемішування у спеціальному пристрої. Лейкоцити зберігають при кімнатній температурі або у холодильнику при 4-6 градусах до 24 годин. Плазма ж заморожується і зберігається до 12 місяців за температури від -30°С до -40°С та до 2 років — при нижчих температурах.