Про донорство крові в Польщі

Система донорства крові у Польщі та трохи статистики

alt text

Система донорства крові в Польщі підпорядковується Міністерству охорони здоров'я (Ministerstwo Zdrowia) та має складну структуру, яку формують:

  1. Національний центр крові, який відповідає за координацію і контроль донорства крові у країні.
  2. Регіональні центри донорства крові, які відповідають за забір крові, зберігання, розподіл тощо.
  3. Лікарні, в яких безпосередньо здійснюються переливання крові на місцях.

В країні функціонує 21 регіональний центр крові, а також один військовий центр та Центр переливання крові Міністерства внутрішніх справ. Останні два перебувають під контролем відповідних міністерств. Інститут гематології та трансфузіології контролює діяльність усіх центрів. У 2006 році був створений Національний центр крові, відповідальний за фінансування всіх центрів крові у країні. Всі центри з забору крові повинні отримати акредитацію від Міністерства охорони здоров'я.

Більшість установ використовують аферез для забору крові (спеціальна техніка, що дозволяє фільтрувати кров людини, пропускаючи через пристрій, який виділяє один конкретний компонент і повертає залишок до кровообігу людини). Всі 21 регіональні центри мають єдину організаційну структуру і єдину систему забезпечення якості крові та діють відповідно до єдиних стандартів щодо забору, тестування, обробки, зберігання і розподілу крові та її компонентів. Інститут гематології та трансфузіології відповідає за перевірку відповідності цим стандартам. Минулого року почалась модернізація національних стандартів, які діють у Польщі відповідно до міжнародних вимог.

Завданням регіональних центрів є забезпечення пацієнтів лікарень донорською кров'ю і організація безпечного процесу забору крові, що гарантується шляхом ретельного відбору донорів відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я.

Щорічно в Польщі проводиться близько 1,2 млн донацій. У 2014 році регіональні центри донорства крові забезпечили:

  • 285 одиниць крові;
  • 1 117 076 одиниць еритроцитів;
  • 340 297 одиниць плазми;
  • 113 154 одиниць тромбоцитарного концентрату.

З 1991 року кров у Польщі збирається лише в одноразові пластикові контейнери. Віднедавна використовується розчин для адренування тромбоцитів, призначений для часткового заміщення плазми при приготуванні та зберіганні тромбоконцентрату, отриманого після процедури методом аферезу. Країна сама забезпечує себе всіма складовими крові для клінічного застосування. Однак, статистика показує зниження кількості донорів у період з 2013 по 2020 роки: з 646 з половиною тисяч до 570 тисяч осіб. Найбільш різкий спад спостерігається саме у 2019-2020 роках і може бути пов'язаним із пандемією COVID-19, що підтверджують деякі дослідження.

При цьому встановлено, що переливання хворим на COVID-19 плазми донорів, які вже одужали від хвороби, допомагає в лікуванні. Тож у 2020 році поляки розгорнули відповідну кампанію, аби змотивувати людей здавати плазму.

Основне джерело: Monitoring of blood transfusion operations in EU-countries

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія