Як і навіщо росіяни поширюють дезінформацію про донорство, та як не стати жертвою фейків і маніпуляцій

Як і навіщо росіяни поширюють дезінформацію про донорство, та як не стати жертвою фейків і маніпуляцій

Дописи у соцмережах і телеграм-каналах — дрібнокаліберна зброя інформаційної війни, яку активно використовують росіяни. Поширюючи фейки та провокації, що стосуються донорства крові, ворог переслідує одразу кілька цілей:

  • паралізувати або принаймні порушити роботу центрів крові і їхніх сайтів;
  • підірвати довіру українців до державних установ і громадських організацій, що координують службу крові;
  • посіяти паніку та зневіру;
  • зібрати реальну інформацію про військових, медиків і волонтерів.

«Привезли багато поранених»: заклики здавати кров

З початку повномасштабної війни потреби у крові в Україні зросли приблизно на 60%. ДонорUA щотижня публікує інформацію про актуальні потреби в регіонах. Але з перших місяців вторгнення почали з’являтися і фейкові дописи, мета яких — поширити паніку та дестабілізувати роботу центрів крові.

Ознаки фейкових новин

  • з'являються одразу після трагічної або резонансної новини: наприклад, обстріл цивільної інфраструктури чи житлових будинків, де постраждали чи загинули люди;
  • написані капслоком зі знаками оклику, емоційно забарвлені («ТЕРМІНОВО!!! ПОТРІБНА ВАША ДОПОМОГА! ПРИВЕЗЛИ БАГАТО ПОРАНЕНИХ!» і т. п.);
  • містять заклик до взаємодії («розішли всім знайомим», «скинь у всі групи»);
  • вказують конкретне місце, де «терміново потрібна кров» («До лікарні N міста N привезли багато поранених!»);
  • масово розсилаються через пабліки та канали в соцмережах, хоча на офіційних каналах (сторінки МОЗ або центрів крові) не йдеться про поранених чи потреби в крові;
  • оригінальне повідомлення, яке поширюють, може бути не свіжим (наприклад, написаним кілька місяців тому).

alt text

У межах проєкту , що спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, команда VoxUkraine у партнерстві з ДонорUA зробила матеріал, де розібрала окремі приклади шкоди фейків та пропаганди, зокрема, щодо заготівлі крові.

«На поширення закликів здавати кров відреагував сам медзаклад та опублікував спростування на своїй сторінці у фейсбуці. Адміністрація Інституту пояснила, що інформація щодо негайної потреби закладу в донорській крові не зовсім правдива. Так, в Інституті функціонує відділення трансфузіології та здійснюється системний забір донорської крові. У випадку, коли є нагальна потреба в донорській крові або в чомусь іншому (медикаментах, одязі тощо), таку інформацію оприлюднюють на офіційному сайті та сторінках соціальних мереж Інституту. Тому вони просять обережніше ставитися до повідомлень у різних мережевих групах, оскільки ті можуть бути фейковими або спотворювати інформацію», — пишуть VoxCheck.

Із посиланням на МОЗ редакція нагадує, що в Україні вибудуване системне планове донорство, яке дає змогу забезпечити сталі запаси крові та її компонентів. Координацією доставки запасів між регіонами опікується спеціалізована державна установа «Український центр трансплант-координації». Якщо виникає потреба у рідкісній групі крові, а на доставку із іншого регіону немає часу, тоді звертаються до донорів, які є в онлайн базі ДонорUA.

Чим шкідливі такі дописи

За високим охопленням потенційно небезпечної вірусної інформації втрачаються дійсно важливі повідомлення від акредитованих установ та перевірених джерел. Затирається вміння фільтрувати інформацію. До цього призводять бездумні репости від людей, які не перевірили інформацію («я давно підписаний на цей паблік, вони точно не можуть поширювати фейки»). Ми всі втомлюємося від новин. А такі фейкові повідомлення ще більше знесилюють і забирають енергію, яка могла б згодитися на дійсно важливі речі.

Такі повідомлення викликають паніку та бажання терміново бігти в центр крові. через стихійне та хаотичне донорство центрам крові складніше відстежувати потреби та заготовлювати запаси крові. Крім того, велике скупчення людей в конкретно вказаному місці (лікарня N) стає потенційною мішенню для ворога. Виникає також велике навантаження на центри крові: донори «обривають телефони», або ж утворюють величезні черги, з якими медики не ладні впоратися.

Дискредитація ДонорUA росіянами

Росіяни регулярно поширюють фейки щодо роботи МОЗ України, а часом у поле їхнього зору потрапляє і ДонорUA. Розберемо на прикладі: 17 березня 2024 року російський пропагандистський телеграм-канал написав про виїзну донацію, яку ДонорUA організовували у костелі Святого Миколая.

alt text

«В Києві знову оголошено збір крові. Цього разу донорів кличуть у костел Святого Миколая. Там працюватиме виїзна команда агентурної рекрутингової контори ДонорUA», — йдеться у «новині».

Вочевидь, автори каналу прочитали, що ДонорUA — платформа для координації та рекрутингу донорів, і зачепилися за слово «рекрутинг» як щось пов’язане із «вербуванням», тому вирішили виокремити саме його. При цьому залучення нових донорів до добровільного безоплатного донорства — також рекрутинг.

«Не факт, що кров киян рятуватиме життя ЗСУшників. З Києва давно налагоджений потік крові на продаж за кордон. На цьому гріють руки грузинські часів Квіташвілі та американські часів Супрун функціонери в МОЗ», — пишуть автори.

Оригінальний допис — російською, хоча канал мімікрує під український — буцімто там публікуються «справжні» незалежні новини. Назву каналу ми не будемо оприлюднювати, аби не піарити. Лишається сподіватися, що серед 151 тисячі підписників більшість усе ж — росіяни або боти. Та на жаль, велика кількість українців, не довіряючи чинній владі, читає подібні ресурси, вважаючи їх джерелом альтернативної думки.

Почнемо з того, що у костелі Святого Миколая працювала насамперед не «виїзна команда ДонорUA», а бригада Київського міського центру крові. Ми лише організовуємо донації. Процедуру проводять фахівці державних центрів крові, вони ж обробляють кров та заповнюють відповідні реєстри. Кров, зібрана на подіях, проходить такий самий шлях від донора до реципієнта, як і кров, котру люди здали у центрі крові.

Експорт донорської крові з України за кордон заборонений — дозволено вивозити лише препарати на основі альбуміну та імуноглобуліну. Навпаки: у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії Кабмін дозволив ввозити донорську кров з-за кордону, якщо в цьому виникне потреба.

Ще до того, як ми дізналися про цей фейк, його вже прокоментували фахівці VoxCheck, за що ми щиро дякуємо, детальний розбір — за посиланням.

Українська система крові та зокрема платформа ДонорUA вже не вперше страждають від російських фейків та атак, фізичних і віртуальних. 25 лютого росіяни обстріляли обласний центр крові у Харкові, через що постраждали троє медиків і загинув один донор.

Сайти українських центрів крові, як і сайт ДонорUA, постійно піддаються DDoS-атакам. Росіяни роблять це не лише для того, аби завадити нормальній роботі установ, а і щоби знизити довіру та мотивацію донорів.

Як шукати правдиву інформацію та запобігти поширенню фейків

Усю актуальну інформацію стосовно потреб у крові надають лише офіційні джерела: МОЗ, Український центр трансплант-координації, центри крові в регіонах, а також ДонорUA як акредитована МОЗ організація. Оновлення публікуємо щопонедіка на сайті та у своїх соцмережах.

Якщо ви бачите в оголошенні назву міста та заклад охорони здоров'я, зателефонуйте в заклад і поцікавтеся, чи справді ситуація критична і потрібні донори вказаної групи. Ми в ДонорUA регулярно перевіряємо таку інформацію та повідомляємо, якщо потреби в регіоні дійсно є.

Якщо ви переконалися, що оголошення фейкове, повідомте друзям та паблікам, які це репостили. Важливо вчасно зупинити поширення неправдивої інформації. Ваша участь в дезінформуванні населення може коштувати вам репутації та довіри аудиторії, якщо ви займаєтеся волонтерством або працюєте в медіа.

Будь-які меседжі, що підривають довіру до інституцій, також слід перевіряти, навіть якщо йдеться про політиків чи установи, які вам не подобаються (навіть якщо не подобаються з об’єктивних причин). Мета ворога — викликати у вас емоції, і дуже легко зробити це, використовуючи чиюсь погану репутацію.

Окрім аналітичної платформи VoxCheck, радимо також курс на платформі Prometheus «Інформаційна гігієна під час війни». Ці ресурси навчать вас споживати інформацію критично та правильно аналізувати її. До речі, на Prometheus є також курс і з донорства крові — як стати донором, яку користь це приносить, які існують у цій сфері міфи тощо.

Реєструйтеся на ДонорUA, здавайте кров системно, підтримуйте армію та не дозволяйте російським наративам збити вас з пантелику. Ваша кров переможе!

Поділитись:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія