Кому потрібна донорська кров

Кому потрібна донорська кров

Яким пацієнтам потрібна кров та її компоненти й у яких випадках

Донорська кров необхідна постійно. Якщо її не вистачає, переносяться операції, вмирають постраждалі в автокатастрофах, за важких пологів гинуть мами, онкохворі не можуть пройти курси терапії тощо. Повномасштабна війна, яку веде росія проти України з 24 лютого 2022 року, критично загострила потребу у донації. Здаючи кров, донори дарують людям шанси на життя — у тому числі, нашим захисникам. У статті ви зможете детальніше дізнатися, кому та навіщо потрібна кров.

Яка ситуації із донорством крові та компонентів крові в Україні?

Потенційним донорам крові перед донацією не обов‘язково знати свою групу крові. Охочі можуть поділитися цільною кров'ю, еритроцитами, плазмою, тромбоцитами. У нашій державі пропагують саме добровільне безоплатне та регулярне донорства, що зможете забезпечити потреби в будь-який момент.

Наразі для забезпечення потреб пацієнтів необхідно 2 млн регулярних донорів. На 1000 населення потрібно 31,5 донацій, але в реальності здають активно кров і компоненти крові тільки 12 людей із відповідної кількості. Кров треба постійно. Один донор за процедуру може врятувати до трьох життів. Саме переливання займає до двадцять хвилин, але має настільки потужний результат.

Донорами крові в Україні можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою від 50 кг (у деяких центрах крові приймають із вагою від 55-60 кг, наприклад, у Львівському обласному центрі служби крові). Варто переглянути, чи нема тимчасових чи абсолютних протипоказань, адже спершу донорові потрібно потурбуватися про свої безпеку та здоров'я. Якщо стан організму дозволяє, а донація буде першою, то необхідно ознайомитися зі списком продукції, які можна вживати перед цим.

Кому потрібне переливання?

Пацієнти потребують кров як у звичайних, так і в екстрених ситуаціях. Щорічно у світі збирають понад 118,5 мільйонів одиниць донорської крові, хоча для задоволення потреб усіх пацієнтів необхідно набагато більше. Виділяють кілька груп людей, яким може знадобитися переливання (інформацію подав Київський міський центр переливання крові):

  • Вагітні. За важких пологів можна втратити багато крові, а тому існує ризик летального результату. Регулярне донорство забезпечує екстрену допомогу молодим мамам і новонародженим.
  • Онкохворі. Кожен рік в Україні та суміжних державах виявляють понад 500 000 випадків онкозахворювань. Хворим загрожують недокрів’я, кровотечі та крововиливи. Переливання крові для онкохворих не разова процедура, а частина терапії. Кров і компоненти крові потрібні цим людям постійно, адже тільки завдяки донорам можливо їх урятувати.
  • Пацієнти під час операцій. Щорічно тільки в Україні проводять понад 1 000 000 медичних операцій. Іноді, щоби врятувати пацієнта, необхідні літри крові, тому в разі сильних кровотеч лікарням завжди необхідні запаси.
  • Потерпілі у катастрофах. На дорогах щороку гине близько 1,2 млн людей. Переливання необхідне тим, хто перенесли серйозні травми внаслідок автокатастроф або стихійного лиха. Частина з них могла би залишитися живою, якби отримала донорську кров.За надзвичайних ситуацій, коли одночасно страждає багато людей, критично важливо, щоби запаси крові в регіоні змогли покрити такі витрати.
  • Люди, що постраждали від воєнних дій. Поранені військові та цивільні, що потрапили під обстріли, потребують негайної допомоги, яку часто надають в екстремальних умовах. Наразі «ДонорUA» у співпраці з Оперативним Штабом займається транспортуванням крові у гарячі точки. За бажання та можливості, ви можете підтримати дану ініціативу фінансово — кошти необхідні для придбання пального.

Кров для онкопацієнтів

Люди з онкологічними захворюваннями потребують донорської крові частіше за інших пацієнтів. Лікування раку майже ніколи не обходиться без переливання. Зазвичай використовується еритроцитарна маса та тромбоцити, рівень яких знижується не лише через саму хворобу, а і внаслідок хіміотерапії, яка впливає також і на гемоглобін. Медикаментозно вплинути вплинути на ці показники в онкопацієнтів практично неможливо. Часом люди з онкозахворюваннями потрапляють до лікарні з рівнем гемоглобіну 30-40 г/л, при нормі 125+. У такому стані люди майже не можуть самостійно пересуватися і жахливо почуваються через кисневе голодування мозку та інших тканин організму. Рівень тромбоцитів узагалі може знижуватися ледь не до нуля — у більшості лікарень переливання крові призначають, коли позначка наближається до 10. Цей стан загрожує сильними внутрішніми кровотечами, які дуже важко зупинити.

Під час лікування онкопацієнти отримують 10-50 процедур переливання. Для цього потрібна величезна кількість донорів, через що збільшується ризик гемотрансфузійних інфекцій (таких, що передаються через кров). І це одна з причин, чому надзвичайно важливо розвивати культуру донорства: регулярний донор — обстежений донор, який свідомо ставиться до свого здоров’я та усвідомлює відповідальність перед реципієнтом. В останні роки ситуація значно покращилася — багато центрів крові використовують чутливі ПЛР-тести, але ще 5-7 років тому «у комплекті» з раком ішов гепатит, що було пов’язано зі стихійним донорством та низькочутливими тестами.

Коли в онкопацієнта критично низькі показники крові, основне лікування почати неможливо, або ж його доводиться припиняти. Такій людині не можна робити хіміотерапію, променеву терапію чи операції — для початку стан пацієнта треба стабілізувати, а для цього потрібне переливання компонентів крові. Упродовж лікування показники гемоглобіну та тромбоцитів теж знижуються, і неможливо спрогнозувати на початку, як перенесе конкретний пацієнт ті чи інші процедури. Декому потрібно кілька переливань після кожного сеансу хіміотерапії.

Без переливань ніколи не обходяться пацієнти з раком крові — лейкозом, лейкемією. Деякі онкозахворювання супроводжуються частими кровотечами — наприклад, рак сечового міхура, передміхурової залози, органів ШКТ, матки, шийки матки, яєчників. Для компенсації крововтрат теж потрібні компоненти крові.

Реєструйтеся на ДонорUA та здавайте кров системно і зручно. Кожна ваша донація здатна врятувати 3 людських життя!

Поділитися: twitter-x pocket

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія