Чи можуть люди з “двома резусами” бути донорами

Чи можуть люди з “двома резусами” бути донорами

Часом донори, наважившись уперше здати кров, дізнаються, що мають одночасно обидва резус-фактори: позитивний і негативний. Принаймні, саме так це формулюють медики, аби максимально спростити для розуміння людини без відповідної освіти. Пояснюємо, як це працює, і чи можуть люди “з двома резусами” бути донорами. 

Що таке резус-фактор 

Резус-фактор (Rh), або антиген D — це антиген, що розташовується на еритроцитах — червоних кров’яних тільцях. Якщо в людини він є, її кров називають резус-позитивною, якщо ж він відсутній — резус-негативною. Якщо резус-негативному пацієнту перелити резус-позитивну кров, тобто помістити антиген в організм, де його до цього не було, це може викликати сильну імунну реакцію. Часом вона може призвести до тяжких наслідків і навіть смерті. 

“Подвійний” резус 

Антиген не може бути одночасно і присутнім, і відсутнім. Коли говорять про людей з “двома резусами”, насправді йдеться про так званий слабкий D-фенотип. Це явище, при якому D-антиген слабко виражений на еритроцитах, і виявити його звичайними методами складно або неможливо.  

Резус-належність зазвичай визначають серологічними методами. Однак результати таких досліджень не завжди однозначні. Мутації та інші впливи на генний локус Rh порушують продукцію нормального D-антигену і призводять до виникнення його численних різновидів, що впливає на результати дослідження. 

При дуже слабкій виразності антигену D, його виявляють тільки непрямою антиглобуліновою пробою, але і цей метод потребує вдосконалення, оскільки його результат є точним лише тоді, коли на поверхні еритроцита є не менше 500 D-антигенних ділянок. 

Чи можна здавати кров з “двома резусами”? 

На сьогодні серед населення Європи слабкий D-фенотип зустрічається в 0,2%-1% випадків. В сучасній медичній практиці таких людей відносять до резус-позитивних — в тому випадку, якщо антиген вдалося виявити. Якщо ж донор має невиявлений слабкий D-фенотип і його кров переливають резус-негативним пацієнтам, це може бути небезпечно для останніх. 

Завдяки тому, що системи тестування крові постійно еволюціонують, результати стають точнішими, тому все більше людей дізнаються про свій “подвійний резус”. В Україні більшість центрів крові приймають донорів зі слабким D-фенотипом, якщо вони не мають прямих протипоказань до донорства, абсолютних чи тимчасових. Тож реєструйтеся на ДонорUA та рятуйте життя! 

Поділитися:

Підпишись на нашу розсилку, щоб бути в курсі всіх новин та активностей:

Кровопедія