Донорам слід дотримуватися особливої дієти – нескладної, проте дуже важливої. Якщо знехтувати цим правилом, кров буде непридатною для переливання пацієнтам. Її «псування» називають хільозом сироватки крові.
Як це працює?
Аби донорську кров можна було переливати пацієнтам, її перевіряють на ряд інфекцій. Велика кількість мікрочастинок жиру, деяких білків та інших речовин унеможливлює нормальне тестування. Таку кров неможливо очистити від «домішок», а отже не можна і переливати пацієнтам.
Причини хільозу
Найпоширеніша причина – недотримання дієти перед донацією. Хільоз провокує вживання жирної їжі, особливо тваринного походження, а також молочних продуктів і яєць. Тому впродовж доби перед донацією слід віддати перевагу нежирному м'ясу, рослинним жирам у помірній кількості, та їжі, яка складається переважно з вуглеводів – кашам, макаронам, овочам і фруктам.
Окрім харчування, на якість крові можуть повпливати патологічні процеси та порушення обміну речовин із безконтрольним виділенням мікроелементів, а також захворювання печінки та нирок, що призводять до збільшення хільозної сироватки в крові. Ще одна з причин хільозу – велика кількість домішок у лімфі, викликана порушеннями в роботі лімфатичної системи. Хільоз нерідко пов'язаний з ожирінням, порушеннями метаболізму та навантаженням на печінку.
Наслідки хільозу крові
Для донора – це про даремно витрачений час, адже у людини або не візьмуть кров, якщо проблему виявлять на стадії попереднього огляду, або її доведеться утилізувати. У другому випадку донор також втратить певну кількість гемоглобіну, і кров зможе здати лише через 2-3 місяці.
Якщо ж хільоз спричинило не переїдання, а порушення в організму, наслідками можуть бути захворювання серцево-судинної, опорно-рухової, лімфатичної систем та щитоподібної залози, порушення обміну холестерину та згортання крові.
Що робити?
У першу чергу після виявлення хільозу варто повторно здати аналіз крові, попередньо дотримавшись дієти донора. Якщо хільоз підтвердиться, слід звернутися до лікаря.